آیا ایدز و هپاتیت در باشگاه های رزمی هم منتقل میشوند ؟ Reviewed by Momizat on . از مراقبت های جدی بهداشتی در مورد باشگاه ها چه میدانید ؟ اخطار : هرگونه کپی برداری به هر شکل به هر طریق در هرجا در صورت ذکر نکردن منبع  پیگرد قانونی دارد از مرا از مراقبت های جدی بهداشتی در مورد باشگاه ها چه میدانید ؟ اخطار : هرگونه کپی برداری به هر شکل به هر طریق در هرجا در صورت ذکر نکردن منبع  پیگرد قانونی دارد از مرا Rating: 0

آیا ایدز و هپاتیت در باشگاه های رزمی هم منتقل میشوند ؟

از مراقبت های جدی بهداشتی در مورد باشگاه ها چه میدانید ؟

اخطار : هرگونه کپی برداری به هر شکل به هر طریق در هرجا در صورت ذکر نکردن منبع  پیگرد قانونی دارد

از مراقبت های جدی بهداشتی در مورد باشگاه ها چه میدانید ؟
رعایت نکات بهداشتی در باشگاه های رزمی خارجی (چه آسیا و چه اروپا و آمریکایی) از مهم ترین اصول بوده و به صورت بسیار سختگیرانه ای بر اجرای آن نظارت میشود .

چرا رعایت نکات بهداشتی در باشگاه های رزمی بسیار مهمتر است؟
به این علت که بیشتر آسیب دیدگی ها در باشگاه های رزمی اغلب با خونریزی ( مختصر _ جدی ) همراه است .
و چرا این موضوع خطرناک است ؟
به این علت که در باشگاه های رزمی اللخصوص رشته های سنتی که تجهیزاتی در حین تمرین ندارند ، بجز فرد آسیب دیده قسمت هایی ازبدن رزمی کاران دیگر نظیر سرمشت ها اغلب زخمی است
و چرا این قضیه جدی است ؟ چون وجود خون ، ضدعفونی نکردن محیط باشگاه و داشتن زخم هایی در بدن رزمی کاران دیگر کلاس ، شرایط را برای انتقال بیماری های جدی و خطرناک فراهم میکند .
چه بیماری هایی از طریق خون منتقل میشوند ؟
ایدز ، هپاتیت B و C ، عفونت های میکروبی .
چرا موضوع رعایت بهداشت در باشگاه های داخلی جدی گرفته نمیشود ؟
چون احتمالا تصور عموم برآن است که هیچکس از اعضای حاضر در باشگاه مشکلات خونی نظیر ایدز و هپاتیت و عفونت های خونی ندارند و جالب است بدانید این تصور از ریشه نادرست است . چرا که اولا درصد زیادی از مردم از وجود ویروس ایدز در بدن خود مطلع نبوده و دوم آنکه از هیچ هنرجویی پیش از ورود به باشگاه تست خون گرفته نمیشود . تست خون در هیچ کجای جهان مرسوم نیست اما رعایت نکات بهداشتی در تمام باشگاه های معتبر خارجی مرسوم بوده و به جد پیگیری میشود .
مراقبت ها چگونه است ؟
هر ناحیه از کلاس ( تاتمی ، کیسه بوکس ، تجهیزات کلاس) که با خون فرد آسیب دیده آلوده شود باید بلافاصله شسته شده و بعد ضدعفونی‌ گردد .
تمام شاگردان با داشتن دستکش شخصی با کیسه بوکس کار کنند .
کیسه زنی نباید منجر به خونریزی دست ها شود اگر شد ، فوراً کیسه بوکس را تمیز و ضد عفونی کرده و زخم دست شاگرد فورا ضدعفونی شده و پانسمان گردد .
شاگردان باید بهداشت شخصی را بخوبی رعایت کنند . لباس هایی که به خون (حتی چندقطره خون) آغشته شده را بخوبی شسته و در نور آفتاب خشک کنند ، تجهیزات محافظتی مثل لثه ، کلاه ، دستکش و غیره ، چنانچه با خون خود یا حریف آلوده شده یا به هرنحوی آلوده به خون شده حتما پاک و تمیز گردد . حتی اگر آلوده به خون نباشد حداقل هرماه و حداکثر هردوماه یکبار لوازم خود را بشویید و در هوای آزاد و آفتاب خشک کنید .

مربیان محترم توجه داشته باشید که : 

هرگز نباید بدون تجهیزات مناسب شاگردان کیسه زنی کرده تا روی سیکن ها پاره شده و خون جاری گردد اینکار جدای از آنکه در علم تمرین جدید کاملا رد شده از لحاظ پزشکی هم به شدت منع دارد چرا که نقض سیستم دفاعی برای مقابله با بیماری هاست . ایدز و هپاتیت به سرعت از این طریق ساده و پیش پا افتاده منتقل میگردد . اللخصوص هپاتیت که ویروسش تا مدت زمان طولانی فعال است و براحتی قابلیت انتقال دارد.

رعایت کردن بهداشت کلاسی که شامل :
طی کشیدن کامل کلاس با آب پاکیزه در انتهای هر تمرین ، جارو کشیدن کلاس ، ضدعفونی کردن کیسه ، میت و تجهیزات با مایع ضدعفونی کننده برای پاک کردن از اثرات خون ، تمیز کردن آینه ها و سطوح میزها و وسایل با مایع مناسب ، تهویه هوای مناسب ، داشتن راه عبوری برای نفوذ نور آفتاب و …. همگی از اصول حیاتی هستند که نه تنها باعث بستن راه انتقال ایدز و بیماری های خطرناک خونی میشود ، بلکه باعث میشود تا زخم های شاگردان عفونت نکرده ، پوست افراد به میخچه و حساسیت های ناشی از محیط آلوده مبتلا نشود ، جوش صورت و مشکلات پوستی نظیر قارچ ها در افراد ایجاد نشود و سلامت کلی شاگرد تضمین گردد .
توجه کنید که :
در تمام باشگاه های رزمی جعبه های بزرگ کمک های اولیه ، مایع ضدعفونی‌کننده باید وجود داشته باشد . دستشویی ها باید و باید مجهز به مایع دستشویی بوده (برای مقرون به صرفه شدن هرگز اقدام به رقیق کردن مایع دستشویی با آب نکنید ) و بهداشت دستشویی رعایت شود چرا که راه انتقال هپاتیت A  و بسیاری عفونت های خطرناک میکروبی و انگلها مدفوع به دهان است ، توصیه میشود پس از استفاده از دستشویی با مایع دستها را بخوبی شسته ، شیر آبی که با آن تماس داشته اید را نیز بخوبی بشویید .
حتی رزمی کاران حرفه ای هم در زمان تمرینات سنگین خود ، از تجهیزات کامل استفاده میکنند تا آسیب دیدگی های منجر به خونریزی به حداقل برسد . با رعایت نکات راه را برای ابتلا به بیماری های مهلک خونی ببندید .
موفق باشید
تهیه و تنظیم : گروه مبارزویژه
هرگونه کپی برداری ازاین مقاله در هرجا به هرنحو بدون ذکر منبع  پیگرد قانونی دارد .

درباره نویسنده

Special Fighter

مبارزویژه ، معتبرترین و بزرگترین برند هنرهای رزمی مجازی ، با ارائه مطالب جدید ، علمی و بروز در زمینه تمرین ، تغذیه ، مطالب انگیزشی ، ارائه راهکارها ی فنی و مطالب مفید و کاربردی ، برای کمک به رزمی کاران و رزمی دوستان در حال فعالیت است .
آی دی اینستاگرام و تلگرام :SPECIALFIGHT@
تمام کامنتها و پرسشهای شما مطالعه شده و مطابق علم روز پاسخ داده میشود .
پل ارتباطی :
specialfight.official@gmail.com
تنها در موارد مهم و ضروری از ارتباط ایمیل اقدام کنید .

تعداد نوشته ها : 181

دیدگاه (4)

 • محمد علی

  عرض سلام و ادب و احترام خدمت شما * من یک سول دارم * خیلی ها معتقدند که یک فرد خشمگین یا بسیار خشمگین قدرت بیشتری پیدا می کند . اما من معتقدم انسان باید تا جایی خشمگین شود که جرات زیادی بدست آورد و دست و پای خودش را گم نکند و اعتقاد دارم یک فرد خشمگین نمی تواند از مهارت خود استفاده کند و تمام مهارت خود را به واسطه خشم بیش از حد از دست می دهد اما یک فرد که تا جایی خشمگین شود که جرات زیادی بدست آورد میتواند از مهارتی که داد استفاده کند و به عبارتی معتقدم خشم بیش از حد موجب ضعف و از دست دادن مهارت وقدرت است و فقط یک فرد دیوانه است . من از شما می پرسم کدام درست است توضیح دهید. و اچقدر باید خشمگین شد و آیا خشم باعث ضعف است ؟
  ______________
  سلام سپاس
  بله خشم همیشه به معنای کوری و دیوانگی است
  خشم اصطلاح مناسب رزمی کاران نیست . هورمونهای بدن یک مرد فایتر وقتی در حالت مناسب باشند (اوج تستوسترون ، تغییر ترکیبات شیمیایی مغز نظیر سروتونین و ….) بدن آماده برای لحظه خطر میشود (و این با پرخاشگری بسیار تفاوت دارد ) و بهترین حالت قدرت هست .

 • حسین

  سلام
  ممنون از مطالبتون
  من تکواندو کارم
  16 سالمه 183 قدم و 58 وزنم از اونجا که خودتون میدونید اناتومی بدنم برای تکوادو خوبه هیکل لاغر و کشیده با پاهای بلند
  من برنامه تمرینی ندار م و برنامه هوازی ام هم 30 دقیقه دویدن در روز است میخواستم بپرسم تمرینات انفجاری چه تمریناتی کنم و این سی دقیقه وزنم رو میکنه یا نه کلا سود داره یا ضرر چون مربی ام بهم گفت انقدر بدوم
  ___________
  سلام سپاس
  ببینید با توجه به وضع خیلی پیشرفته ی تکواندو در سطح کشور شما حتما و حتما باید زیر نظر یک مربی حرفه ای بدنسازی باشید .
  تمرینات انفجاری انواع گوناگونی دارد که اگر بتوانم از انواع آن مقاله تهیه خواهم کرد .
  روزی نیم ساعت دویدن برای روی فرم بودن و نفس خوبه منتها بعد از هر دو هفته تایمش رو تغییر بدین مثلا بعد از دو هفته چهل دقیقه بدویید و دو هفته بعدی بیست و پنج دقیقه بدوید تا بدن به این ریتم یکنواخت عادت نکند

 • محمد علی

  سلام – عذر میخوام میتونم بپرسم دقیقا چه نوع دستکشی معرفی می کنید و یا اینکه محدودیتی ندارد هر نوع دستکشی نیم انگشت بهتر است یا تمام انگشت ؟
  _____________
  سلام بستگی به رشتتون داره . قوانینش رو نگاه کنید با توجه به اون اقدام کنید برای خرید

 • محمد علی

  سلام علیکم ـ استاد ـ لطف کنید شنای سر مشت ـ پنجه و غیره رو توضیح دهید و یا در سایت قرار بدهید آموزش را چرا که در سایت ها وجود ندارد لطفا راهنمایی فرمائید ـ در ضمن شنای پنجه و یا سر مشت روی زمین سفت یا نرم و یا فرش و یا با دستکش انجام شود ؟! در ضمن برای جوان ۱۷ ساله شنای پنجه و سر مشت اشکالی ندارد !؟ لطفا راهنمائی فرمائید .ممنون
  _____________
  سلام سعی میکنم اگر شد گیف تهیه کنیم در این باره ، همه ی شناها روی تاتمی یا تشک کشتی باشه ، اگر قراره روی زمین باشه دستکش دست کنید در ضمن شنا هر مدلی برای هر سنی هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه

ارسال یک دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

هرگونه کپی برداری از مطالب سایت مبارز ویژه بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد| ترجمه شده توسط وبسایت هیــگز | ذره ی خدا

بازگشت به بالا