خستگی غدد فوق کلیوی در رزمی کاران Reviewed by Momizat on . این مسئله مثل سرماخوردگی اینروزها شایع شده است اخطار : هرگونه کپی برداری به هرنحو به هرشکل در هرجا بدون ذکرمنبع وب سایت مبارزویژه پیگرد قانونی دارد فرسودگی غدد این مسئله مثل سرماخوردگی اینروزها شایع شده است اخطار : هرگونه کپی برداری به هرنحو به هرشکل در هرجا بدون ذکرمنبع وب سایت مبارزویژه پیگرد قانونی دارد فرسودگی غدد Rating: 0

خستگی غدد فوق کلیوی در رزمی کاران

Adrenal-Fatigue

این مسئله مثل سرماخوردگی اینروزها شایع شده است

اخطار : هرگونه کپی برداری به هرنحو به هرشکل در هرجا بدون ذکرمنبع وب سایت مبارزویژه پیگرد قانونی دارد

فرسودگی غدد کلیوی چیست ؟

در حقیقت فرسودگی غدد کلیوی هنوز بعنوان یک بیماری تعریف نشده است ، بیشتر به عارضه مشهور است و زمانی ایجاد میشود که غدد فوق کلیوی صدمه دیده باشند و این غدد معمولا زمانی آسیب می بینند که بیش از حد کارکرده باشند و به اصطلاح دچار فرسودگی و خستگی میشوند . ممکن است هنوزهم پزشکانی وجود داشته باشند که وقتی به آنها مراجعه میکنید و میگوئید به خستگی غدد فوق کلیوی مشکوک هستید ادعای شما را بی اساس بخواند یا بالعکس شمارا به یک متخصص غدد ارجاع دهد تا از شما تست تشخیص بیماری کوشینگ و آدیسون گرفته شود . یکی از شایعترین اختلالات سلامتی در میان رزمی کاران است و متاسفانه فقط زمانی تشخیص قطعی داده میشود که به درجه چهاررسیده باشد . به طور قطعی شما نمیتوانید تشخیصش دهید اما میتوانید تاحدودی پی ببرید که آیا به این مشکل دچارهستید یا نه و ما به شما راهکارهایی معرفی میکنیم تا به کمک آن این مشکل مهم را تاحد بسیار زیادی بهبود دهید .

کار غدد فوق کلیوی چیست؟

این غده های کوچک که درست روی کلیه ها قراردارند وظیفه تولید هورمونهای بسیارمهم بدن نظیر آدرنالین ، کورتیزول و … را دارند و برای ادامه حیات و بقا ضروری هستند .

چطور بفهمیم به خستگی غدد فوق کلیوی دچارهستیم ؟

علائم این عارضه در رزمی کاران نسبت به مردم عادی و حتی ورزشکاران دیگر متفاوت است . معمولا به چهاردرجه تقسیم بندی میشود .

درجه ی اول : تاحدودی حس اشتیاق و انگیزه ی تمرین را از دست میدهید ، کوچکترین اشتیاقی برای تمرین ندارید ، یادگیری تکنیک شمارا عصبی میکند وقتی استادتان برای آموزش و اصلاح تکنیک بدن شمارا لمس میکند ناخودآگاه عصبی میشوید ودوست دارید اورا از خود دورکنید ، خسته اید و نمیتوانید مدت متوسطی روی پاهایتان ثابت بایستید . درهنگام فایت و اسپارینگ یک ضربه ی معمولی شمارا بشدت عصبانی میکند و حس تنفر شدیدی نسبت به حریف ایجادمیکند و شما در این مرحله تمرین زدگی دارید (تمرین زدگی اولیه دارید)

درجه دوم : مشکلات بالارادارید اما کمبود انرژی حین تمرین آنقدر شدید است که ضعف ناگهانی دارید و باید حتما چیزی بخورید ، مدت زیادی گرم میکنید اما گرم نمیشوید ، شدت تمرین بالاست اما ضربان قلب واکنش درستی ندارد علی رغم تمرین قلبتان ضربان معمولی دارد یااینکه تمرین ملایم است اما ضربان بی جهت بالاست و با تمرینات سردکردن ، ضربان نرمال نمیشود و تپشهای قلبتان را به وضوح حس میکنید . .در کاهش وزن مشکل دارید اگر قبلا دوماه رژیم ساده می گرفتید و وزنتان به خوبی مدیریت میشد اکنون وزن به سختی پایین می آید یا اصلا پایین نمی آید. هنگام تمرین عصبانی و خشمگین هستید ، تکنیکها و تمرین خوب پیش نمیرود ، ازمحیط تمرین متنفرهستید و میخواهید هرچه زودتر از تمرین خارج شوید . شبها دیر و سخت بخواب می روید و صبحها بی انرژی خسته بی حال و افسرده از خواب برمیخیزید و با گذشت زمان تا انتهای روز بهترمیشوید و انرژی تان تا شب بیشتر میشود و خلق و خویتان بهترمیشود .

درجه سوم: تمام علائم درجه یک و دو را دارید ، درابتدای روز بی توجه به فصل و آب و هوا ، دمای بدنتان پایین است ، سردتان میشود و به سختی ممکن است این حس کم شود ، وقتی از حالت خوابیده و نشسته تغییروضعیت میدهید یا می ایستید سرتان گیج میرود وممکن است تلوتلو بخورید ، دور شکمتان بیشتر میشود درحالیکه کاره خاصی انجام نداده اید ، مدام علائم افت قندخون را دارید ، میانه ی روز خسته و بیحال هستید و حتما باید چندساعتی روی تختان بیحال و خسته بیفتید ، خوشحال نیستید ، خسته و ناامید هستید . صبحانه ی مقوی میخورید اما کمی بعد بدنتان به لرزش می افتد ، حالتان خوب نیست و انگار قندخونتان ناگهان به مرزهشدار کم شده است و واقعا حال بدی دارید . درمبارزه انرژی ندارید ، باخودتان میگویید باید تلاش کنید اما بدنتان آنقدر بی انرژی شده است که انگار باید هرلحظه کنار بنشینید تا کمی انرژی بگیرید . درفایت حس جنگجویی ندارید و بسیار بیحال هستید و از حریف کتک میخورید و غمگین میشوید . حین اجرای کاتا یا فرمها قسمتهایی را کاملا ازیاد می برید .

adrenal-glands-

درجه چهارم : خوابتان بسیار نامنظم است، بیخوابی های طولانی ، گاهی تا صبح بیدارهستید ، یک حس ناخوشایند استرس و اضطراب شدید حالتان را بد میکند ، بسیار کم حرف شده اید ، از جمع دور میشوید ، ازهمه چیز بیزار و متنفرهستید اصلا به باشگاه نمیروید ، دوست ندارید از تخت خواب ، بیرون بیایید ، دوست دارید بمیرید ، به خودکشی فکرمیکنید ، در دختران گریه های بیدلیل و شدید و گاه و بیگاه و در پسران تمایل شدید ه سیگار کشیدن وجود دارد ، خیلی بیحال و غمگین هستید و دراین حالت شما به افسردگی متلا شده اید و بدنتان خسته بیحال و بشدت ضعیف است .

توضیح : ممکن است از خط اول تا آخر را بخوانید و باخود بگویید من تک تک این علائم را دارم پس حتما به این عارضه دچارهستم و این حس ترس در شماایجاد کند ، تشخیص افسردگی ، تمرین زدگی ، خستگی غدد فوق کلیوی ، فقرآهن و فاکتورهای مفید در بدن ، کار شمانیست و این بیماری و عارضه ها علائم بسیار شبیه به یکدیگر دارند ، پس فورا تصمیم نگیرید و تحقیق کنید و حتمااز پزشک کمک بگیرید.

علائم دیگر : در دختران قطع یا بی نظمی بسیار شدید در قاعدگی ، پایین آمدن کیفیت رابطه جنسی باهمسرتان ، ارضا نشدن  و اذیت شدن ، بیحال بودن ، تحریک نشدن و حتی ترس و تنفر در امورجنسی، افزایش وزن بی دلیل ، خستگی هایی غیرعادی و شدید ، هوس شدید به خوراکی های شیرین ، شکر ، دوناتها و شیرینیها  یا خوراکی های شور ، نفخ و یبوست ، راحت بیمارشدن ، ازبین رفتن تمرکز حواس ، اختلال در حافظه ، عدم تمرکز ، اصلا نمیتوانید استرستان را کنترل کنید .نازک شدن یا ریزش مو ، کدرشدن رنگ پوست .

چرا دچاراین عارضه میشویم؟

دیرمیخوابید ، رژیمهای سخت لاغری دارید ، تحت استرس برای مسابقات هستید ، تحت استرس شدید هستید ، تمریناتتان بیش ازحد سنگین است ، مدت زیادی بی قاعده سخت تمرین کرده اید ، تغذیه تان ضعیف است ، خودارضایی دارید ، دخانیات مصرف میکنید ، زیاداز حد فست فود و تنقلات مصرف میکنید ، کافئین دریافتی تان بالاست ، دائما استرس دارید ، تحت هیجان هستید ، از ذهن و بدنتان بیش ازحد در تمرین کارمیکشید ، وقتی خسته شده اید بی جهت به بدنتان در تمرین فشار می آورید ،بیش ازحد کیسه میزنید ، بدنتان هنوز خسته و آسیب دیده از فایت های جلسات پیش است اما بازهم فایت میکنید با شدت زیاد . مراقب سلامتی تان نیستید . به آسیب دیدگی هایتان هیچ توجهی ندارید ، بی اصول بدنتان را ضربه میزنید تا سریعتر آبدیده شود . وعده های غذایی تان را حذف میکنید .

چطور درمان میشود ؟

برای درمان علائم افسردگی احتمالا باید یک روانپزشک وارد کارشود و اگر در درجات پیشرفته هستید حتما یک متخصص غدد شمارا ویزیت کند و داروهای خودرا دریافت کنید اما اقدامات زیرتاحد قابل توجهی سلامتی تان را برمیگرداند :

هرشرایطی که روح و جسم را تحت فشار جسمی و هیجانی قرارمیدهد و به بدن گرسنگی استرس و فشار وارد میکند قطع شود

تمرین تامدتی که حس بهبودی ظاهرشود قطع شود .

روزی ده ساعت باید بخوابید و شبها حتی اگر هیچ میلی به خواب ندارید ازاشعه های مضرتلفن همراه و تب لت و لپتاپ کاملا جدا شده و درتاریکی مطلق به رختخواب بروید و بدن را ریلکس کنید و بخوابید .(مهمترین اقدام)

کافئین ، نوشابه ،قلیان ،سیگار، فست فود حذف شود . (مهمترین اقدام)

مصرف منظم سبزی خوردن و انواع سبزیجات و سالاد ، مصرف میوه هایی نظیر موز ،پرتقال ، گریپ فروت ، سیب ، انار

کنارگذاشتن هرگونه رژیم لاغری سخت

ترک خودارضایی

کاهش فعالیت جنسی تا بهبودی

مصرف منظم ویتامینهای سی ، زینک پلاس ب، قرص آهن ، مولتی ویتامین مینرال

مصرف عرق گزنه به میزان نصف لیوان ، استفاده از زعفران ، اسفناج ، استفاده از ریشه ، دمنوش یا کپسول جینسینگ

جایگزین کردن دم کرده ی گل گاوزبان و لیموعمانی بجای چای سیاه یا قهوه ی کنارصبحانه

درهروعده موادغذایی سالم و کاملا مقوی بخورید .کربوهیدرات پیچیده و متعادل پروتئین ، چربی های خوب نظیر روغن نارگیل و زیتون تصفیه نشده ، کره حیوانی . سبزی و سالاد . تخم مرغ ، جوانه ی گندم ، شاهدانه ، جوانه ی یونجه . استفاده ی منظم از زنجبیل دم کرده .استفاده ی کمتر از ماش و عدس .

دمنوش های گیاهی آرامبخش نظیر بهارنارنج

مصرف ناشتا دیتاکس واتر (شب تکه های یخ زنجبیل خیار نعناع لیموترش را درآب گذاشته و صبح ناشتا بنوشید)

سه باردرهفته بدنتان را قبل ازخواب باروغن کاملا ماساژ دهید وریلکس کنید

اگرامکانش رادارید مدتی از موبایل و مودم و کامپیوتردورباشید و درطبیعت به سفربروید(حتی سه روز)

انجام یوگا ، شنا ی تفریحی

ساعت خواب و تغذیه خود را نظم دهید و محدوه زمانی معین کنید و درعمل به آنها جدی باشید . سر ساعت خاص به رختخواب بروید و بدن راریلکس کنید ، سر ساعت خاصی از خواب برخیزید ، دوش بگیرید و در محدوده زمانی خاص غذاومیان وعده بخورید .

موزیکهای منفی راگوش نکنید و در دوره بهبودی موزیکهای شاد وجدید گوش کنید .روی فکرتان کارکنید به خودتان امید بدهید مطالب انگیزشی بخوانید . بدنتان بشدت از لحاظ روحی وجسمی نیازدارد تا ازنو خودش رابازسازی کنید پس نیاز به مدیریت وپیگیری دقیق خودتان دارد . به خودتان کمک کنید تا هرچه زودتر به زندگی شاد و پانرژی تان برگردید .

تهیه و تنظیم :مبارزویژه

درباره نویسنده

Special Fighter

مبارزویژه ، معتبرترین و بزرگترین برند هنرهای رزمی مجازی ، با ارائه مطالب جدید ، علمی و بروز در زمینه تمرین ، تغذیه ، مطالب انگیزشی ، ارائه راهکارها ی فنی و مطالب مفید و کاربردی ، برای کمک به رزمی کاران و رزمی دوستان در حال فعالیت است .
آی دی اینستاگرام و تلگرام :SPECIALFIGHT@
تمام کامنتها و پرسشهای شما مطالعه شده و مطابق علم روز پاسخ داده میشود .
پل ارتباطی :
specialfight.official@gmail.com
تنها در موارد مهم و ضروری از ارتباط ایمیل اقدام کنید .

تعداد نوشته ها : 181

دیدگاه (8)

 • مهدی

  با سلام من 15 سال سن دارم به کونگ‌فو میرم خیلی هم علاقه دارم ولی تمرین نمیکنم هر وقت بخوام تمرین کنم سستی میگیرم یا خود به خود ول میکنم مشکلم از چیست لطفا راهنمایی کنید ممنون
  _________
  سلام ، شاید از انگیزه هست و اینکه جدیت لازم رو به خرج نمیدین . تصمیم بگیرین و عمل کنین

 • سعيد

  شما كه نوشتيد به تمام سوالات شما پاسخ داده ميشود پس چرا جواب منو نميديد؟
  _____
  سوالات طبق روال همیشگی پاسخ داده میشوند

 • سعید

  با سلام و تشکر بابت سایت خوبتون.من مدتی هست که بوکس کار میکنم.وقتی با حریف مبارزه میکنم خیلی کند هستم یا حداقل خودم اینطور فکر میکنم.دوست دارم مثل بوکسورهای حرفه ای جابه جایی هام و جا خالی دادن هام و فوت ورک و…. رو بتونم خیلی سریع ترانجام بدم.راهکاری برای رفع این مشکل میخواستم
  ____________
  سلام
  تمام بوکسورهای حرفه ای زمانهای زیادی رو صرف تمرین کردن میکنند و فقط تمرین هست که باعث ارتقا میشه ، تمرین اختصاصی هم میکنن مثلا یک جلسه فقط روی جابجایی ها با انواع و اقسام روشهایی که به ذهن فایتر و مربی میرسه چند جلسه فشرده فقط روی چابکی کار میکنند و به همبن منوال . معمولا هر روز تمرین دارند . سه روز فایت در رینگ برای مرور تاکتیک و تکنیک و فایت و سه روز هم برای تمرینات هوازی چابکی داک کردن و غیره

 • محسن

  ممنون پس برای حجم اوردن چه کاری باید انجام داد لطفا اگه ممکنه یه توضیح کامل بدید ممنون میشم چون من میخوام هم موی تای رو کار کنم و هم هوازی ودر کنارش حجم هم بیارم نه خیلی فقط یه کم حجم اوردن برام مهمه ممنون میشم اگه راهنمایی کنید
  ____________
  باید شرایط حجم اوردن رو مهیا بکنید . هوازی رو کم کنید . تمرینات قدرتی با وزنه رو اضافه کنید . حجم کربوهیدرات پیچیده هم بالا ببرید .

 • محمد علی

  سلام خسته نباشید . ببخشید میله بارفیکس من کج شده است و دارای شیب است . اگر به طور مثال 50 بار فیکس . 25 بار از یک طرفش و 25 بار از طرف دیگر آیا صحیح است ؟ و به هر دو دست به میزان یکسان فشار وارد می شود ؟ / ممنون می شوم پاسخ دهید .
  ___________
  سلام نه بخاطر شیبش نمیشه این استدلال رو درست دونست . اصلاحش کنید حتما

 • محسن

  با عرض سلام و خسته نباشید
  میخواستم بدونم ایا برای موی تای کاران بدن سازی مناسب تره یا این که به تمرینات هوازی بیشتر توجه کنن و درضمن میخواستم یونم ایا تمرینات هوازی حجم میاورند یا نه
  _____
  سلام ، موی تای کاران به هردو تمرین نیاز دارند اما به هوازی بیشتر نیاز دارند . خیر هوازی حجم نمی آورد و اثر معکوس برحجم دارد

 • fighter

  سلام خسته نباشین
  استاد یه سوال داشتم کسی که تازه کیک بوکس رو شروع کرده و قبلش یه مدت سالن وزنه میرفته ولی حالا امکان رفتنشو نداره میتونه با شنا و دیپو طناب زدن و بارفیکسو کلن ورزشای بدون وزنه ادامه بده؟بدن ضعیف نمیشه؟
  ______________
  سلام ، بله میتونه و مشکلی پیش نمیاد .

 • حسین

  سلام حالتون خوبه؟
  ممنون بابت زحماتی ک میکشید
  ی سوال خارج از بحث دارم
  دنبال موسس این سایت میگردم ایشون منو میشناسن فقط بهم بگید از ایشون خبری دارید؟خواهش میکنم
  _____________
  سلام سپاس ، موسس سایت بنده هستم . امری دارین با ایمیل در ارتباط باشین
  specialfight.official@gmail.com

ارسال یک دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

هرگونه کپی برداری از مطالب سایت مبارز ویژه بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد| ترجمه شده توسط وبسایت هیــگز | ذره ی خدا

بازگشت به بالا