ترس از مسابقه و مبارزه Reviewed by Momizat on . علت چیست ؟ اخطار : کپی به هر شکل به هر نحو ، بدون ذکر منبع وب سایت مبارزویژه  پیگرد قانونی دارد ترس از مبارزه و مسابقه یکی از شایعترین حالتهایی است که بارها آنر علت چیست ؟ اخطار : کپی به هر شکل به هر نحو ، بدون ذکر منبع وب سایت مبارزویژه  پیگرد قانونی دارد ترس از مبارزه و مسابقه یکی از شایعترین حالتهایی است که بارها آنر Rating: 0

ترس از مسابقه و مبارزه

Warrior-Theatrical-Still-9

علت چیست ؟

اخطار : کپی به هر شکل به هر نحو ، بدون ذکر منبع وب سایت مبارزویژه  پیگرد قانونی دارد

ترس از مبارزه و مسابقه یکی از شایعترین حالتهایی است که بارها آنرا در شاگردان دیده ایم . ترس محدود به سن خاصی نمیشود اما در تازه کارها و در سنین پایین ، ترس از مبارزه و مسابقه بسیار بسیار شایع و شدید است و البته نوع خاصی از ترس هم در بین حرفه ای ها رواج بسیار دارد . از هر کدام از شاگردان هم که بپرسیم علتی را می گویند . شایعترین عواملی که ترس و اضطراب را ایجاد میکند ، ترس از آسیب دیدگی ، ترس از شکست ، ترس از ضربه خوردن ، ترس از ضربات سرو صورت ، ترس از ناک اوت شدن است . ترس رایجی هم در بین مبارزان حرفه ای وجود دارد که از نوع معمولی ترس بسیار ویران کننده تر است ، ترس از خراب شدن نام ، ترس از برهم خوردن روند پیروزی های مکرر ، ترس از عملکرد بد در مسابقات بزرگ . بار روانی و فشارهای عصبی بر یک ورزشکار حرفه ای به خودی خود بسیار بالاست و عدم کنترل عوامل روانی نتایج بسیار مخرب دارد و مانع از ایجاد تمرکز در رزمی کاران میشود . نمونه ی عدم کنترل بر وضع روانی رزمی کاران را بارها در المپیک مشاهده کردیم .

درصد زیادی از عوامل کنترل کننده در دست خودشخص است و میتوان با کنترل و شناسایی آنها این معضل را حل کرد . از آنجا که مبحث ترس در بین رزمی کاران یک موضوع ظاهرا خجالت آور و نامناسب است آنها اغلب از بیان این احساس ناخوشایند خودداری میکنند و آنرا پنهان میکنند ، تعداد زیادی از غیبت های ناگهانی شاگردان ، رها کردن رشته رزمی ، بی انگیزگی های ورزشی به همین مسئله مربوط میشود به مسئله ی ترس و جالب اینجاست هرچه رشته خشن تر باشد ، این ترس عمیقتر و بیشتر است .

متاسفانه باورهای پوچ و احمقانه پیرامون این موضوع فراوان است مثلا عده ای با جهل تمام می گویندکسانی که از مبارزه ترس دارند هرگز نباید وارد محیط های رزمی شوند در صورتی که این ادعای پوچ و مسخره با یک مثال رد میشود . مایکل فلپس سلطان بلامنازع جهان در شنا ، در کودکی فوبیای آب داشت یعنی حتی از زیردوش حمام هم امتناع میکرد اما با ریشه یابی و حل این موضوع اون اکنون فلپس نامدار است .

ترس را باید ریشه یابی کرد یعنی دقیقا از شاگرد خود بپرسیم که چه موضوعی باعث ایجاد ترس از او شده است . احساس مبهم و ناخوشایند حتما باید ریشه اش به دقت بیان شود ، گاهی شاگرد هیچ اطلاعی از ریشه احساس ناخوشایند خود ندارد و نمیتواند حتی آنرا بیان کند . وقتی نمیتواند از ریشه اش بگوید یعنی یک ترس مبهم ذهنی است و با بالارفتن تجربه و عادت به وضع موجود ازبین میرود اما وقتی شاگرد علت را به صراحت میگوید مثلا به شما می گوید از اینکه در مبارزه ببازم می ترسم این یعنی یک مسئله مشخص که باید به آن پرداخت تا آنرا حل کرد . بیشتر این مسائل به کمک یک روانشناس ورزشی یا روانشناس معمولی حل میشود با این حال توضیحاتی اجمالی را ذکر می کنیم .

اکثر ترسها ترس بخاطر عدم تجربه است ، یعنی شخص از مبارزه یا مسابقه می ترسد چون نمیداند در لحظات مبارزه چه در انتظار اوست چون نمی تواند تصویری ذهنی از عملکرد حریف در ذهنش ایجاد کند لذا پا در لحظات ناشناخته میگذارد و بسته به قدرت ذهنی اش با آن مواجهه میشود یعنی یا خیلی سخت شکست میخورد یا مبارزه میکند یا بسرعت مسلط شده وفق پیدا کرده و پیروز میگردد . پس اینجا اهمیت تجربه و تصویرسای ذهنی مطرح است .

راه حل : فیلم های مسابقات رشته خود را ببینید جدید و قدیمی را ببینید ، چشمانتان را ببندید ، فضای مبارزه و مسابقه را با دقت مجسم کنید و اینکار را تکرار کنید . راهکار بعدی شرکت در مسابقات و تمرینها و مبارزه کردن با حریف های متعددد است تا تجربه بالا رود .

ترس از آسیب دیدگی : این ترس یک ترس طبیعی است ، مبارز ، شرایط سخت مارزه و تمرین را می بیند و باخود فکر میکند ممکن است آسیب ببیند پس آنقدر محتاط میشود تا کلا عملکردش ضعیف و بد میشود . معمولا ترس از آسیب دیدگی بدنبال عدم اطمینان شاگرد به آمادگی جسمانی خود ایجاد میشود .

راه حل : تقویت بدن ، تقویت تغذیه ، بالابردن ضربه خوری ، در ابتدای کار با تمام تجهیزات مبارزه کنید و بعد کم کم از مقدار تجهیزات کم کنید و وقتی کاملا بدون تجهیزات شدید مبارزه با شدت ملایم کار کنید و رفته رفته شدت مبارزات را بیشتر کنید .

ترس از شکست ، ترس از تخریب نام ، ترس از عملکرد بد : ترس شایع حرفه ای ها ، این ترس فقط یک احساس بد زودگذارت که باید با تمرکز و تمرین برآن غلبه کد ، باید به شاگرد خود بفهمانید که شکست جزیی از روند پیروزی است شکست نابودی نیست ، یک مرحله از تجربه است ، با او صحبت کنید و بگویید حساسیت بر سرنام اشتباه است ، مبارزه میدان برد و باخت است ، تفکراتش را اصلاح کنید و به او یاد بدهید ، برد یا باخت مهم نیست مهم آن است که او با تمرکز ، تمام تلاش خود را بکار ببندد و هرآنچه تمرین کرده را پیاده کند و در این صورت هرنتیجه ای حاصل شد ، بهترین نتیجه است .

ترس از حریف : نام و نشان برخی از رقبا با اضافه شدن چاشنی تبلیغات یا رفتار اطرافیان ، معمولا اضطراب یا ترس در دل شاگرد ایجاد میکند ، به او یاد بدهید قرار نیست اتفاق غیرعادی یا خارق العاده یا علمی تخیلی رخ دهد ، حریف هم مثل او یک مبارز است که تمرینات رزمی را گذرانده در هیچ کجای دنیا سیستم تمرینات عجیب و غریبی وجود ندارد ، راه مشخص است و تمرین هم مشابه ، جز تبادل فن و تکنیک با فکر و تمرکز هیچ اتفاق دیگری نخواهد افتاد .

ترس های مبهم : گاهی از شاگرد می پرسیم خب ، فکر میکنی چرا میترسی یا چرا احساس خوبی نداری و از مبارزه و مسابقه دوری میکنی ؟ او می گوید نمیدانم ! اما این ترس رفته رفته بدتر میشود . انگونه ترسها در عدم اعتمادبنفس رخ میدهد ، شاگرد به خود ایمان ندارد ، توانایی های خود را دست کم میگیرد ، خودباوری ندارد و فکر میکند نسبت به تمامی رقبا ضعیفتر است . بهتر است به او کمک کنید تا باورهایش را اصلاح کند داشتن اعتماد بنفس و خودباوری و روحیه قوی در شاگرد از مشخص ترین وظایف یک مربی کاردان است ، به او بیاموزید غیرممکنی وجود ندارد و هرکس در هر شرایطی با تمرین درست ، تغذیه صحیح و استراحت میتوانند فیزیک قدرتمندی بسازند و بخوبی تکنیک ها را ادا کنند ، به شرط آنکه به خودش باور داشته باشد باید بداند وقتی زحمت میکشد حتما لیاقت پیشرفت را دارد ، حتما لیاقت بردن را دارد ، بفهمانید که اوهم حق دارد قهرمان باشد و هیچ چیز نباید او را از هدف دور کند ، باید برای اهدافش تلاش کند و وقتی تلاش کند به نسبت تلاش و تجربه اش موفقیت بدست می آورد و اگر در مسابقه ای شرکت کرد و باخت اهمیتی ندارد چرا که تلاشش را کرده است و همین مهم است و با بالا رفتن تجربه اوهم میتواند پیروزی کسب کند ، ابتدا او را در مبارزات سطح پایین شرکت دهید تا بتواند عملکرد خوبی داشته باشد و رفته رفته حریفان را قوی تر کنید . مرتب با او صحبت کنید و به اوبفهمانید یک مبارز در مرحله اول باید خودش را باور داشته داشد بداند که لیاقت و شایستگی پیروزی را دارد ، استعداد دارد ، اوهم میتواند موفق و نامدار باشد ، او را تشویق کنید ، در مقابل دیگران او را تحسین کنید ، عملکردش را با دست زدن یا برشانه اش زدن ستایش کنید . هر روز او را از لحاظ روانی تقویت کنید .

ترس را با استرس اشتباه نگیرید ، استرس راهکارهای مشخصی برای کنترل دارد و انواع خاصی دارد اما ترس در بین مبارزان با استرس متفاوت است ، ترستان را ریشه یابی کنید ، بر روی کاغذ دقیقا بنویسید که از چه چیزهایی می ترسید ، با فکر کردن به چه شرایطی به چه کسانی ، احساس ترس می کنید ، عوامل را مشخص کنید ، بدنبال راهکار حل هرکدام باشید همیشه به شاگردان میگویم از هرچه که می ترسی به سراغش برو و به دل ترسهایت بزن به عمقشان که نفوذ کنی متوجه میشوی هیچ چیز ترسناکی وجود ندارد ، اگر ترس از حریف یا مربی خاصی است بنویسید و برای خود روشن کنید چه رفتار و چه کاری از او باعث این ترس شده و سپس به حل آن عوامل فکر کنید ، اگر منشا ترس هایتان بی تجربگی و یا بخاطر نداشتن حریف تمرینی متنوع و قدرتمند و حرفه ای است ، به خود زمان دهید با کسب اجازه از مربی به باشگاه های دیگر بروید و تمرین موقت کنید ، مسابقات زیاد شرکت کنید و خلاصه آگاهی هایتان را بر جزبه جز موارد ذهنتان افزایش دهید . کنترل ذهنتان را قوی کنید ، کتابهای روانشناسی و مطالب و مقالات روانشناسی معتبر بخوانید و اجازه ندهید موضوع گنگ و مبهمی در ذهنتان باقی بماند . ناشناخته بودن علتهاست که ترس ها را بزرگ میکند ، ذهنیت قدیمی و پوسیده را دور بریزید ترس شرم آور نیست ، ترس هم مثل شجاعت یک احساس در مغز است ، آنرا شناسایی کنید و با تمام وجود درمانش کنید تا نتواند مانع از عملکرد شما برای رسیدن به اهدافتان گردد .

موفق باشید

تهیه و تنظیم : مبارزویژه

هرگونه کپی برداری در هرجا به هرنحو به هر شکل بدون ذکر منبع وب سایت مبارزویژه پیگرد قانونی دارد

درباره نویسنده

Special Fighter

مبارزویژه ، معتبرترین و بزرگترین برند هنرهای رزمی مجازی ، با ارائه مطالب جدید ، علمی و بروز در زمینه تمرین ، تغذیه ، مطالب انگیزشی ، ارائه راهکارها ی فنی و مطالب مفید و کاربردی ، برای کمک به رزمی کاران و رزمی دوستان در حال فعالیت است .
آی دی اینستاگرام و تلگرام :SPECIALFIGHT@
تمام کامنتها و پرسشهای شما مطالعه شده و مطابق علم روز پاسخ داده میشود .
پل ارتباطی :
specialfight.official@gmail.com
تنها در موارد مهم و ضروری از ارتباط ایمیل اقدام کنید .

تعداد نوشته ها : 181

دیدگاه (11)

 • Nafas

  چرا نظرات در حال بررسیننن هنوز؟

 • Mahdi aliasgari

  سلام ١٧ سأله هستم كمربند قرمز تكواندو و داراى چند قهرمانى و حريف تمرينى يكى از بازيكن هاى تيم ملى به نام امير حسين ساداتى هستم ولى هنوز در حين مسابقه تپش قلبم از استرس بالا ميره بايد چيكار كنم؟
  ________________
  سلام با کسب تجربه ی بیشتر حل میشه و اینکه باید کنترل ذهن یاد بگیرید

 • Nafas

  من کاراته کار میکنم فردا مسابقه کشوری دارم و خیلی استرس شدیدی دارم…ترس از باخت دارم…با اینکه همیشه مقام میارم…اما خیلی میترسم..میشه بگین چیکار کنم
  ____________
  این استرس ها و ترس ها رو همه دارن خب به هرحال همه دوست دارن مدال اور باشند ولی خب استرس تایه حدی خوبه بیشتر از اون مشکل سازه و شما باید کنترلش کنید و با راه هایی مثل موزیک گوش دادن ، فیلم انگیزشی دیدن ، یوگا ، حرف زدن با مربیتون و … کمش کنید

 • ﺳﻴﺮ

  ﻛﺪاﻡ ﺭﺷﺘﻪ ﺭا ﺑﺮاﻱ ﺟﻮاﻧﻲ.24 ﺳﺎﻟﻪ ﻛﻪ ﺗﺎﺯﻩ ﻣﻴﺨﻮاﻫﺪ ﻭارد ﺩﻧﻴﺎﻱ ﺭﺯﻣﻲ ﺷﻮﺩ ﭘﻴﺸﻨﻬﺎﺩ ﻣﻴﻜﻨﻴﺪ ﻛﺴﻴﻜﻪ ﺗﺮﺱ ﺗﻮ ﻭﺟﻮﺩﺵ ﺧﻴﻠﻲ ﺯﻳﺎﺩ اﺳﺖ اﺯ ﺷﻜﺴﺘﮕﻲ ﻫﺎ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺑﻴﻨﻲ ﺩﺳﺖ ﻭﭘﺎ و ﻏﻴﺮه ﺁﺳﻴﺐ ﻫﺎ ﺑﻼﺧﺮﻩ اﺯ ﻣﺮﮒ ﺩﺭ ﺟﺎﻳﻴﻜﻪ ﺑﺎﻳﺪ ﺟﺎﻥ ﺭا ﻓﺪا ﻛﺮﺩ ﺭﺷﺘﻪ ﻛﻪ مرﺣﻠﻪ ﻣﺮﺣﻠﻪ ﺑﺮاﻱ اﺯ ﺑﻴﻦ ﺑﺮﺩﻥ ﺗﺮﺱ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﺩاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ و ﺑﻪ ﻣﻮﺿﻮﻋﺎﺕ ﺭﻭاﻧﻲ ﻫﻢ ﺗﻮﺟﻪ ﺩاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ ﻳﻌﻨﻲ ﺑﻪ اﻧﺴﺎﻥ ﺗﺮﺳﻮ ﺷﺠﺎﻋﺖ و ﺭﻭﺣﻴﻪ ﺑﺪﻫﺪ ﺷﻤﺎ ﺧﻮﺩ ﺗﻮﻥ ﻛﺪاﻡ ﺭﺷﺘﻪ ﺭﻭ ﺗﻤﺮﻳﻦ ﻣﻴﺪﻫﻴﺪ و ﭼﮕﻮﻧﻪ ﻣﺮﺑﻲ ﺧﻮﺏ و ﺩﻟﺴﻮﺯ ﭘﻴﺪاﻛﻨﻢ ﻣﺮﺑﻲ ﻣﺴﻦ ﺑﻪ ﻧﻆﺮ ﺗﻮﻥ ﺧﻮﺑﻪ.
  ﻣﺸﺨﺼﺎﺕ ﻓﻴﺰﻳﻜﻲ
  ﻗﺪ 1.70
  ﻭﺯﻥ 60
  ﺩﺳﺘﺎﻥ ﻧﺴﺒﺘﺎ ﻛﻮﭼﻚ و ﻣﭻ ﻫﺎﻱ ﺑﺎﺭﻳﻚ ﺑﺪﻥ ﻧﺴﺒﺘﺎ ﻋﻀﻼﻧﻲ و ﻻﻏﺮ
  _____________
  ایمیل زده بودید پاسختون رو دادم

 • هومن

  میگیره ترسم از ضربه زدن و ضربه خوردن است تو باشگاه هم ضربه میخورم و حتی ضربات خیلی بد و محکمی میخورم که هیچ وقت اون ضربه با اون قدرت تو مسابقات زده نمیشه ولی بازم میترسم استادم هم خیلی بهم روحیه میده و تشویق میکنه ولی مبارزه میخوام برم با ترس و لرز میرم باید چیکار کنم؟
  _________
  خب وقتی ضربات سنگینتر از مسابقات رو دریافت میکنید دیگه نباید علتی برای ترس وجود داشته باشه ، این یه تصور مخربه ، ریشه ی منطقی نداره ، سنگین ترین فایت ها در رشته های کیوکوشین و لیگ یو اف سی هست ، ضربات سنگین وزن های اونها در هیچ جا و هیچ رشته ای تکرار نشده ولی هیچکس توش کشته نشده که بخواید از ضربه زدن بترسید نهایتا آسیب جسمی بوده که خیلی زود رفع شده ، جلوی این ترس بایستید و به خودتون اطمینان بدید هیچ مشکلی نیست و هرطور که شده مصمم و قوی کارتون رو انجام بدین

 • عباس

  سلام لطفا اگه میشه یه کم توضیح بدید دقایق قبل مسابقه چند دقیقه و چجوری خودمونو گرم کنیم و این مسئله چقدر مهمه
  __________
  سلام سعی میکنم بزودی مقاله ای در این باره بنویسم .

 • امیر

  سلام استاد من 17 سالمه و تا حالا 8-9 تا مسابقات استانی شرکت کردم اما امروز با اینکه خیلی زحمت کشیده بودم تو مسابقه خیلی بدباختم و از همون دقایق اول نفسی واسه مبارزه نداشتم. داخل باشگاه واقعا خیلی بهتر فایت میکنم… الانم خیلی ناامیدم واقعا نمیدونم دیگه باید چکار کنم .راهنماییم کنید لطفا
  ______________
  سلام اولا که متاسفم که این مشکل ایجاد شده دوما خب باخت در مسابقه خیلی علت ها میتونه داشته باشه ، مثلا پنج الی هفت روز قبل از مسابقه فشار تمرین کم میشه ، ورزشکار بدنش بخوبی تقویت میشه ، ریکاور میشه ، تغذیه شب قبل از مسابقه و یک هفته قبل از اون مهمه ، حالات روانی شما مهمه ، مثلا آیا در این مسابقه استرس داشتید یا نه ؟ اگر داشتید فشار استرس خیلی زیاد بود یا نه ؟ اینکه تمرینات درستی کرده بودی یا نه ، هوازی به اندازه ی کامل کار کرده بودید تا فشار تنفسی مسابقه شبیه سازی شود و نفس کم نیارید ؟ اینا همه مهمه ! قبل از مسابقه وزن کم نکردین ؟ پس باخت توی مسابقه علت های خیلی زیادی داره ، خیلی وقتا هم جنبه روانی داره ، مثلا توی باشگاه هیچ استرسی نیست ، حریف ها رو میشناسید و باهاشون دوست هستید ، محیط باشگاه براتون مشکلی نداره اما شرایط مسابقه فرق داره و اگر تمرین جسمی و تغذیه و خواب خوبی نداشته باشید این عوامل در کنار عوامل روانی اذیتتون میکنه و مسلما پیروزی رو خیلی سخت میکنه . برای مسابقه بعدی فشار تمرین رو زیادتر کنید ، خوب تر غذا بخورید ، بهتر بخوابید و نوع تمریناتتون رو عوض کنید ، تمرینای کاملا جدید پیدا کنید ، از لحاظ فکری روی خودتون کار کنید و فضای مسابقه رو تجسم کنید و روی عکس العمل هاتون فکر کنید ، فیلم مسابقه زیاد ببینید .

 • آرش

  باعرض سلام خدمت شما استاد عزیز
  من 3 سال تای کیک بوکسینگ کار میکنم و موفق به گرفتن حکم دان 1 شده ام اما از حضور شما چند سوال دارم اول اینکه من در بیرون از ورزش وقتی استرس میگیرم ران پاهام لرزش میگیره و هوش و هواسم کلا میره نمیدونم چکار کنم که برطرف شود و دوم اینکه من قدم 180 و هنگام مبارزه با افراد 210 اعتماد به نفس ندارم و نمیدونم چجوری با افراد 210 برنده بشم
  __________
  سلام
  مسئله ی داشتن استرس شدید در بیرون از باشگاه خیلی شایع هست بین رزمی کاران ، شما باید موقعیت دعواهای خیابانی یا هرچیزی که باعث استرست میشه رو در باشگاه شبیه سازی کنی و عکس العمل خودتون رو امتحان کنی همه اغلب به این خاطر استرس میگیرند که نمیدونند در موقعیت مبارزات خیابانی باید چکار کنند چون شبیه مبارزه کلاسی قاعده و قانون نداره و دست و پای آدم بستس ، در حالیکه بهترین کار اینه که تکنیکهای دفاع شخصی رو یادبگیری و موقعیت های دعوای خیابانی رو شبیه سازی کنید حالا یا در باشگاه انجامش بدین یا توی ذهنتون بیارید و به عملکرد خودتون فکر کنید که مثلا چه کاری انجام بدم بیشتر کمک میکنه آسیب نبینم ، جلوی استرس رو هم بگیرید ، استرس در این سطح نباید وجود داشته باشه اگر وجود داره بخاطر ترس و ضعف در ذهنتون هست یعنی شما خودت رو هنوز نشناختی به طور دقیق و نمیدونی که در موقعیتش چطور باید عکس العمل نشون بدی و استرس میره بالا و نگرانی که آسیب نبینی . پس تکنیک دفاع شخصی یادبگیر ، ضربه خوری بدنت رو ببر بالا ، به عکس العملت زیاد فکر کن مثلا فکر کن شاید یه مشت سریع و خیلی محکم به شکم مهاجم خیلی کمک کنندس … به مرور هم استرست کم میشه
  برای مسئله دوم هم وقتی قد حریف خیلی بلندتره باید نزدیک به حریف کار کنی تا این امتیاز داشتن قد بلندتر خنثی بشه…همین !

 • Unknown

  سلام و خسته نباشید خدمت شما
  ی سوال داشتم که اسیب دیدگی در ورزش های رزمی بیشتره یا در ورزش های دیگه؟
  لطفا کامل جواب بدید ممنون میشم
  ____________
  سلام رشته های زیادی مثل راگبی ، فوتبال ، ژیمناستیک ، اسب دوانی حرفه ای (بخاطر پرت شدن و افتادن از اسب و حادثه های ناشی از آن) ، ژیمناستیک و … همه از رزمی بیشتره (طبق آمار) ، البته آسیب دیدگی های رزمی کم نیست ولی آسیب های فاجعه بار آن نسبت به خیلی از رشته ها کمتره واقعا

 • حسین

  با سلام من موی تای کار هستم میخواستم در مورد تمرکز رو مبارزه باید چه کار کرد؟ مثلا چه موقه چه ضربه ایی بزنیم؟ وقبل حمله حرییف و بعد حمله حریف باید چه کار کرد؟ منظورم اینه که من تو مبارزه دیر مغزم به کار میفته
  چیزه اساسی در مبارزات موی تای اول فکره.بعد حمله اما من تمرکز حواس ندارم و دلیلشو نمیدونم لطفا راحنمایی کنید یوگا رفتم اما عوض نشده.
  ممنون کاپ
  ______________
  سلام اینایی که گفتید زمان میخواد شما به خودتون زمان بدین و سعی کنید تجربه تون رو ببرید بالا تا جایی که مقدوره با حریف های متفاوت کار کنید ، نسبت به حریف حساس باشید من به شاگردانم میگم که کوچکترین تکون خوردن بدن حریف رو جدی بگیرید و به محض تکون خوردن بدنش گارد رو بگیرید و آمادهی دفاع و حمله ی قوی باشید ، روی تمرینات سرعتی ، تمرینات برای بالابردن قدرت انفجاری خیلی کار کنید ایناخیلی کمک کنندس ، سعی میکنم ر این رابطه مقاله ای بنویسم

 • ARMIN

  سلام یه سوال دارم کنگفو توآ برای دعوا های خیابانی مناسبه نه اگه نیست چه ورزشی برای من بهتره قدم175وزنم75 و هیکلی چهار شونه دارم
  _________
  کیوکوشین کاربردی تره به این منظور

ارسال یک دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

هرگونه کپی برداری از مطالب سایت مبارز ویژه بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد| ترجمه شده توسط وبسایت هیــگز | ذره ی خدا

بازگشت به بالا