اهمیت انعطاف را دست کم نگیرید Reviewed by Momizat on . حرکات انعطافی مهم است ! اگر باور کنید . استفاده از تمرینات کششی ،در آغاز و پایان هرجلسه تمرین از مهم ترین قسمت های برنامه تمرینی یک رزمی کار است. تمرینات کششی ب حرکات انعطافی مهم است ! اگر باور کنید . استفاده از تمرینات کششی ،در آغاز و پایان هرجلسه تمرین از مهم ترین قسمت های برنامه تمرینی یک رزمی کار است. تمرینات کششی ب Rating: 0

اهمیت انعطاف را دست کم نگیرید

stretch_6151

حرکات انعطافی مهم است ! اگر باور کنید .

استفاده از تمرینات کششی ،در آغاز و پایان هرجلسه تمرین از مهم ترین قسمت های برنامه تمرینی یک رزمی کار است. تمرینات کششی به سبب مکانیزمی که دارند ، مفاصل ، لیگامان ها ، تاندون ها ، تارهای ماهیچه ای و بافت های عضلانی و دیگر قسمت های بدن را درگیر می کند . لازم است تا پیش از انجام تمرینات ، با انجام بعضی از تمرینات کششی ، بدن را آماده کنید تا گرم کردن آغاز شود و در پایان هر جلسه تمرینی هم با انجام تمرینات کششی ، از تجمع اسید لاکتیک درون ماهیچه ها جلوگیری کنید اما بحث این پست در رابطه با تمرینات کششی ساده اول و آخر تمرین نیست ، بحث ما در مورد اهمیت خود تمرینات انعطافی است .

img_2267

طبیعتا همه رزمی کاران از داشتن تکنیک های زیبا لذت می برند ، یک تکنیک کاربردی و خوب ، علاوه بر آنکه باید سرعت ، قدرت و زاویه صحیحی داشته باشد برای اجرای هرچه بهتر به همکاری مفاصل نیاز دارد ، طبیعتا هرچه یک مفصل نرم تر باشد ، تکنیک، راحت تر اجرا میشود . ضربات چرخشی ، بخصوص های کیک ها ، نیازمند حد مناسبی از انعطاف مفصلی هستند، انعطاف مفصلی ، بحث مهمی است که کمتر از آن یاد میشود ، رزمی کار باید در عین اینکه از حد مطلوبی از آمادگی جسمانی برخوردار است برای داشتن یک تکنیک خوب ، انعطاف خوبی هم داشته باشد ، پس توجه به تمرینات انعطافی نباید کم باشد . معمولا در رشته هایی نظیر کیوکوشین و شاخه هایی از کاراته مثل کاتا و همچنین جودو ، شاهد  این هستیم که ورزش کاران انعطاف بدنی کمی دارند ( البته این مطلب در مورد صد در صد رزمی کاران این شاخه ها نیست ) ، مسلما هرچه میزان تمرینات قدرتی بیشتر باشد ، از حد فاکتور انعطاف کاسته میشود ، پس هرچه بیشتر وارد فاز قدرتی تمرینات می شویم ، باید منتظر عواقب آن یعنی کاهش انعطاف باشیم . داشتن مفاصل نرم ، در اجرای تکنیک ها موثر بوده ، بسیاری از تکنیک ها نیازمند حد اعلای چرخش هستند ، چرخش به تکنیک ، شتاب می دهد و شتابِ کافی تاثیر یک تکنیک را دوبرابر می کند ، پس انعطاف مهم است .

2-lunging-stretch-stronger-back-18102011

اصولا در زمینه هنرهای رزمی شاهد یک آسیب پرتکرار هستیم و آن هم کشیدگی است . هرچه بافت های ماهیچه ای در تمرینات انعطافی ، بیشتر (البته در رنج استاندارد) تحریک شده و کشیده شود ، کمتر در معرض کشیدگی قرار می گیرد، کشیدگی ماهیچه ها یا تاندون ها به ظاهر زودگذر است اما به هرحال آسیبی است دردناک که تا مدتی اجازه نمی دهد درست تکنیک ها را تمرین کنید و راه حل پیشگیری هم بسیار ساده است : انجام تمرینات انعطافی .

تمرینات هنرهای رزمی به خودی خود تمرینات سنگینی هستند که با دارا بودن فاز های متناوبی از تمرینات هوازی و بی هوازی، باعث چربی سوزی ، کالری سوزی و کاهش وزن و در نتیجه فیت شدن استایل رزمی کاران میشود اما اضافه کردن تمرینات انعطافی این روند را به طرز چشمگیری تسریع میکند و از تجمع چربی های موضعی که مانع کات شدن بدن است ، جلوگیری میکند .

انجام تمرینات انعطافی برای مفاصل ، ریسک آسیب های ناشی از پیچش و دررفتگی را به طرز چشمگیری کاهش می دهد، این تمرینات با بهبود روند گردش خون در بافت های ماهیچه ای ، به ریتم اکسیژن رسانی به بافت های بدن کمک شایانی میکند.

پس بخاطر این حجم از دلایل علمی و اثبات شده ، در رابطه با تمرینات کششی برای رزمی کاران ، زین پس در برنامه تمرینی خود ، توجه بیشتری به این دسته از تمرینات داشته باشید .

تهیه و تنظیم : وب سایت مبارز ویژه

اخطار : هرگونه کپی برداری تنها با ذکر آدرس و نام کامل وب سایت مبارز ویژه مجاز بوده و در غیر این صورت از طریق مراجع قانونی اینترنتی پیگیر حق نشر مطالب خواهیم بود .

درباره نویسنده

Special Fighter

مبارزویژه ، معتبرترین و بزرگترین برند هنرهای رزمی مجازی ، با ارائه مطالب جدید ، علمی و بروز در زمینه تمرین ، تغذیه ، مطالب انگیزشی ، ارائه راهکارها ی فنی و مطالب مفید و کاربردی ، برای کمک به رزمی کاران و رزمی دوستان در حال فعالیت است .
آی دی اینستاگرام و تلگرام :SPECIALFIGHT@
تمام کامنتها و پرسشهای شما مطالعه شده و مطابق علم روز پاسخ داده میشود .
پل ارتباطی :
specialfight.official@gmail.com
تنها در موارد مهم و ضروری از ارتباط ایمیل اقدام کنید .

تعداد نوشته ها : 181

دیدگاه (7)

 • fazel

  درود
  چه راهکاری رو برای افزایش ترشح هورمون رشد در بدن پیشنهاد میکنید؟
  ایا حرکات بدنسازی تاثیر دارد اگر تاثیر دارد با مثال توضیح دهید و همچین چه نوع غدایی را قبل یا بعد از تمرین مصرف کنیم.
  سن 22
  قد 171
  وزن 65
  ممنون.
  ________________
  درود بر شما
  در مورد هورمون رشد که از سری هورمون های هیپوفیزی هست میشه در حد چند کتاب حرف زد ! مبحث سنگینی هست ولی به طور خیلی خیلی خلاصه میگم که اولین و مهم ترین نکته در جهت تحریک ترشح بیشتر هورمون رشد خوابی است که در ساعت یازده شب اتفاق می افته . تاثیر خواب بر ترشح این هورمون غیرقابل انکاره ! دوم تمرینات کششی منظم و همینطور تمرینات قدرتی یا همان غیر هوازی با فشار متوسط و در یک بازه زمانی کوتاه (ست تمرینی) با فشار بالا میتونه تاثیر داشته باشه ، سوم استفاده از رژیم غذایی که در اون پروتئین های با کیفیت و همینطور سطح کلسیم و ویتامین D کافی وجود داره و هدف این باشه که قند خون خیلی بالا نره (استفاده از کربوهیدرات های پیچیده) و عضله سوزی پیش نیاد . استفاده از برخی از مکمل هایی که اسید آمینه های آرژنین، لیوسین، والین و ارنتتین در ترکیباتشون هست .(مصرف قبل از خواب و قبل از تمرین با معده خالی) میتونه کمک کننده باشه .
  هورمون رشد یک هورمون چند بعدی و مرکب هست و عملکرد ترشح و سنتز آن در بدن برای ایجاد تاثیر مطلوب مکانیزم پیچیده ای دارد ، هورمون های رشدی که در باشگاه ها تزریق میشود فقط یک وجه و یک بعد از آن هورمون را دارا بوده و عملکرد کاملا ناقص آن تاثیر بشدت سوئی بر غدد درون ریز بدن دارد که از این جهت ما به هیچ عنوان تایید نمیکنیم .

 • fazel

  درود
  میدونیم که افزایش قد مربوط به رشد استخوان ها است اما ایا باز کردن 180 درجه پا با توجه به این که مقاصل رو کمی درگیر میکنه میتونه تا حدی به افزایش قد کمک کنه اگر اینطور است تا چه حد؟
  با سپاس.
  ____________
  سلام
  خیر این موضوع رد شده . مسئله ی افزایش قد مربوط به ترشح هورمون رشد است و تمرینات 180 درجه به این مهم کمکی نخواهد کرد
  موفق باشید

 • سارا

  با سلام وخسته نباشید تشکر ویژه بابت راهنماي های عالی و بی دریغ شما عزیزان
  من طی دوسال ونیم دربیست سالگي کمربند مشکی ایکیدو راگرفتم الان در سی ویک سالگي می خواهم تکواندو کار کنم بدنم انعطاف خوبی داره هنوز هم فرم ها ومبارزه ایکیدو را دارم نظر شما چیست ؟ می تونم مثل ایکیدو سریع پیشرفت کنم ؟ سپاس فرا وان
  _____________
  سلام سپاس ، بله مشکلی وجود نداره ، خواستن توانستن است

 • ali

  سلام ….. من حدود 3 سال هستش که کونگ فو کار میکنم ولی بدنم نرم نیست و نمیتونم 180 باز کنم توصیه شما چیه ?
  ________________
  سلام ، در ابتدای تمرین ، تمرینات کششی را با آرامش و شمارش متوسط رو به بالا و پرتکرار انجام دهید ، در پایان تمرین که بدن گرمتر است با فشاری کمی بیشتر ، روی باز کردن پاها و تمرینات انعطاف بیشتر ، تمرکز کنید

 • سامان

  با سلام من الان بیست و شش سال دارم حدود چهار ساله رزمی کار میکنم در رشته کیوکوشین با وجود تمرینات زیاد بدنم. انعطاف نداره چه برنامه ای رو پیشنهاد میدید
  ______________
  سلام ، کیوکوشین یک رشته قدرتی و تقریبا بی هوازی است ، لذا بر انعطاف اثر منفی دارد ، بایستی ابتدا ، میانه و انتهای تمرین ، نسبتا با فشار زیاد ، تمرینات انعطافی را تمرین کنید ، روزهایی که تمرین ندارید هم ، بدن را کاملا گرم کرده و تمرینات انعطاف را به صورت جد پیگیری کنید

 • مهدی

  سلام
  تشکر بابت این نوشتار مفید.
  برام بار ها پیش میاد که تو تمرین آسیبی میبینم که منو از تمرین منظم دور میکنه. الان راه حل رو پیدا کردم. باید رو انعطاف پذیری بدنم بیشتر کار کنم.
  خیلی خیلی ممنونم
  ____________
  سلام
  خواهش میکنم ، موفق و سربلند باشید

 • poochai

  تشکر…
  ____________
  خواهش میکنم

ارسال یک دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

هرگونه کپی برداری از مطالب سایت مبارز ویژه بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد| ترجمه شده توسط وبسایت هیــگز | ذره ی خدا

بازگشت به بالا