ماه رمضان و هنرهای رزمی ! Reviewed by Momizat on . سوالات بی شمار دوستان رزمی کار و تلاش برای یافتن بهترین پاسخ ، پیرامون فایت و ماه رمضان ایام معنوی رمضان فرا رسیده و اکثریت ، گرم روزه گرفتن هستند . سوالات بی ش سوالات بی شمار دوستان رزمی کار و تلاش برای یافتن بهترین پاسخ ، پیرامون فایت و ماه رمضان ایام معنوی رمضان فرا رسیده و اکثریت ، گرم روزه گرفتن هستند . سوالات بی ش Rating: 0

ماه رمضان و هنرهای رزمی !

f816f321ea03932d671e8765

سوالات بی شمار دوستان رزمی کار و تلاش برای یافتن بهترین پاسخ ، پیرامون فایت و ماه رمضان

ایام معنوی رمضان فرا رسیده و اکثریت ، گرم روزه گرفتن هستند . سوالات بی شماری داریم مبنی بر برنامه غذایی و تمرینی رزمی کاران در این ماه مبارک ، ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما ، در این پست برآنیم تا به سوالات شما عزیزان پاسخ بدهیم .

کم آبی ، اولین ترس

حق دارید ، کم آبی یکی از مشکلاتی است که میتواند تا حد زیادی خطرساز باشد ، برای اینکه بدن را در ماه مبارک هم هیدراته نگهدارید ، باید در فواصل زمانی مابین افطار تا سحر ، هشت لیوان آب نوشیده . بهتر است وعده ی افطار خود را با شیر گرم یا چای کمرنگ گرم آغاز کنید و نیم ساعت بعد ، آبرسانی به بدن را آغاز کنید به این صورت که هر یک ساعت ، بین یک تا یک و نیم لیوان آب ولرم بنوشید ، تاکید روی دمای آب داریم چون معده ساعتها خالی بوده و اگر محیط معده سرد شود ، بدن زحمت زیادی را متحمل میشود تا دمای معده را عادی کند و این عمل ، روی عمل هضم و جذب مواد مغذی که قرار است به بدن برسانید بسیار تاثیر منفی دارد و همچنین به بافت کبد نیز آسیب می زند .

چه کنیم تا آب زیادی از دست ندهیم ؟

تعریق ، عضو جدا نشدنی تمرینات هستند ، بهتر است برای آنکه تعریق زیاد به سطح آب بدن شما آسیب جدی وارد نکند ، از لباس های کوتاه ، خنک و نازک استفاده کنید ، محیط کلاس را سردتر نگهدارید .

چطور بدنمان را هیدراته (سیراب) نگهداریم ؟

در وعده افطار تا سحر ، علاوه بر رعایت الگوی نوشیدن آب که ذکر شد ، باید سعی کنید از میوه ها استفاده کنید . میوه هایی که آب کافی دارند نظیر هندوانه و طالبی . خربزه آب کافی دارد اما میزان قند آن بالاست ، چنانچه نگران وزن خود هستید بیشتر به طالبی اکتفا کنید . همچنین مصرف سالاد کلم ، کاهو به همراه اسلایس های گوجه ، هویچ ، فلفل دلمه ، خیار به همراه سس ماست کم چرب غافل نشوید . مصرف این سالاد ها و میوه ها در حفظ آب بدن بسیار موثر است .

و اما تمرینات….

چه موقع تمرین کنیم ؟

این پاسخ شاید بسیار تکراری باشد اما بهترین وقت تمرین فایت ، پس از افطار است . اگر امکانش نبود ، طوری باشد که بعد از تمرین ، بتوانید افطار کنید .

اگر سانس تمرین صبح یا ظهر دارید !

متاسفانه بدترین و چالش برانگیز ترین بخش کار اینجاست ، لباس خنک بپوشید ، تایم تمرین را کوتاهتر کنید ، محیط سالن را خنک تر کنید و از انجام فعالیت های هوازی تا حدی که برایتان مقدور است اجتنبا کنید . فایت اصولا ترکیبی از فعالیت های هوازی و بی هوازی است ، پس بهتر است ، آنرا تبدیل به فایت های قراردادی که در آن بیشتر مرور تاکتیک می شود ، بکنید و یا سایه زنی با سرعت ملایم انجام دهید .

سعی کنید که

بهتر است تعداد جلسات تمرینی را کمی کاهش دهید مثلا اگر شش نوبت تمرین می کنید آنرا به چهار نوبت کاهش داده و به تایم تمرینی بعد از افطار اضافه کنید .

به خاطر بسپارید که

در تایم های تمرینی بعد از افطار ، چون بدن شما ممکن است تحت شرایط روزه داری کمی ضعیفتر شود ، نباید شدت تمرین را خیلی بالا نگهدارید ، خوب تمرین کنید و با کیفیت اما تایم های ریکاوری را افزایش دهید و اگر پس از افطار تمرین می کنید ، بجای آب از نوشیدنی های مقوی بنوشید . اگر بنا به دلایل حرفه ای ، نمی توانید از شدت تمریناتتان بکاهید باید مولتی ویتامین و املاح را حتما به برنامه ی غذایی تان اضافه کنید . در جریان کم آبی و طولانی بودن ساعات بین سحر تا افطار نیاز به بدن به دریافت ویتامین و املاح بیشتر می شود . هر سه روز یکبار از یک کپسول یا قرص ویتامینی سالم ، مصرف کنید . بهتر است در ماه مبارک مصرف میوه و سبزی و سالاد را افزایش دهید تا ریسک بیمار شدن خود را کاهش دهید .

چند مشکلی که ممکن است در این ماه ، فایتران با آن مواجهه شوند

پایین آمدن نقطه درد عضلات : ساعتهای طولانی بدن گرسنگی و تشنگی را تحمل میکند و مممکن است به دلیل عدم تطابق با شرایط جدید ، حساس تر شده و مثل ماه گذشته ، توان تحمل ضربات خیلی سنگین را نداشته باشید . در نیمه های این ماه این مشکل کمرنگ تر خواهد شد .

یبوست : با وجود روزه تمرین می کنید ، ممکن است کم آبی و کمبود چربی مفید ، شما را به یبوست دچار کند ، استفاده از برگه ی زردآلو یا آلو ، یا انجیرخیس خورده ، سبزی ، آب کافی ، روغن زیتون ، این مشکل را برطرف خواهد کرد .

خشکی مفاصل : یک فایتر به سبب شرایط خاص تمرینی ، زیاد از مفاصل خود استفاده میکند ، مممکن است با مشکلی اینچنین در این ماه روبه رو شوید ، روغن زیتون ، گردو ، مغز تخمه آفتابگردان و سایر مغز ها بخصوص بادام هندی (با رعایت کالری) این مشکل را نیز برطرف می کند .

سرگیجه : تمرین فایت به خودی خود ریتم سنگینی است (یا در کل تمرین هنرهای رزمی) ، ممکن است در جریان روزه داری با سرگیجه ی زیاد مواجه شوید ، هویچ ، مصرف آب به همراه مقدار کمی نمک و خرما این مشکل را برطرف میکند .

یک نگرانی در مورد روزه داری و هنرهای رزمی

می ترسم با تمرین و روزه داری ، عضلاتم به خطر بیفتد ، چه کار کنم ؟

مشابه این سوال را بارها از ما پرسیده اند ، جای نگرانی نیست ، برای اینکه وزن اضافه نکنید ، توده عضلانی تان کاهش نیابد یک راهکار مفید به شما ارائه می دهیم .

تعداد وعده های غذایی در ماه رمضان را به سه وعده کاهش دهید . افطار ، ساعت ده شب و قبل از خواب . افطار را با وعده غذایی سبک و مفید نظیر شیر کم چرب گرم ، چند عدد خرما و امثالهم ، شروع کنید . ساعت ده شب یک شام کم چرب مصرف کنید برای مقابله با کاهش توده عضلانی بدن ، در هفته چند وعده غذای پروتئینی نظیر سینه مرغ آبپز یا کبابی و گوشت ماهی یا گوشت قرمز خیلی کم چرب ، مصرف کنید . در وعده ی افطار نان و پنیر و یک لیوان شیر کم چرب ، نیز دارای پروتئین با کیفیت هستند . قبل از خواب ، یک نوشیدنی سبک و ویتامینی مثل آب میوه طبیعی یا میکس طالبی و یک قاشق چایخوری عسل یا آب هویج ، می تواند مفید باشد . همچنین یک لیوان مخلوط عسل و دارچین هم می تواند دلپذیر باشد .

امیدواریم با ارائه این پست ، تا حد زیادی از سوالات شما را پاسخ داده باشیم .

اخطار : کپی فقط با ذکر نام وب سایت مبارز ویژه و آدرس دقیق سایت مجاز است . در صورت مشاهده از مراجع قانونی شدیدا پیگیر حق نشر مطالب خواهیم بود .

موفق و رزمی کار باشید

درباره نویسنده

Special Fighter

مبارزویژه ، معتبرترین و بزرگترین برند هنرهای رزمی مجازی ، با ارائه مطالب جدید ، علمی و بروز در زمینه تمرین ، تغذیه ، مطالب انگیزشی ، ارائه راهکارها ی فنی و مطالب مفید و کاربردی ، برای کمک به رزمی کاران و رزمی دوستان در حال فعالیت است .
آی دی اینستاگرام و تلگرام :SPECIALFIGHT@
تمام کامنتها و پرسشهای شما مطالعه شده و مطابق علم روز پاسخ داده میشود .
پل ارتباطی :
specialfight.official@gmail.com
تنها در موارد مهم و ضروری از ارتباط ایمیل اقدام کنید .

تعداد نوشته ها : 181

دیدگاه (6)

 • hamed

  سلام یه راهنمایی میخواستم نظرتون چیه ؟ دویدن با کوله وزنه دار تو قدرت بدنی تاٍثیر داره؟ باهاش بدوی یا از سربالایی بری باهاش بالا؟ مشکلی پیش نمیاد ..مرسی
  _________________
  سلام مسلما تاثیر مثبت و موثری داره ، منتها وزنه یا وزنه ها رو حتما با ابر و پارچه ی کافی ببندید و در کوله محکم کنید ، کوله رو هم که انداختید به بدنتون فیکس کنید طوریکه وقتی می دوید و گام برمیدارید حس نکنید وزنه حرکت داره و به پشت کمر و کتف ها و … ضربه میزنه و اذیتتون میکنه ، سربالایی رو هم کوتاه مدت بدوید ، بهتره در مسیر مستقیم بیشتر بدوید و برای فشار بیشتر کمی هم سربالایی بدوید ، وزنه رو هم در حدی انتخاب کنید که وقتی کار می کنید فشار به گردنتون حس نکنید .

 • محمد

  سلام دوست من
  احوال شما؟
  چند وقته که چیز هایی در مورد گراپلینگ شنیدم ،ولی دقیقا از هویت این رشته چیزی نمیدونم، لطفا اگه مطلب و یا توضیحات جالبی در مورد این موضوع دارید توی سایت بگذارید و یا برام ایمل کنید.
  راستی مطلب در مورد دفاع شخصی چی شد؟
  ازلطف شما بسیار ممنون می شوم.
  _____________-
  با عرض سلام
  مطالبی در مورد دفاع شخصی برایتان ایمیل کردم . (درست بعداز اولین درخواست شما)
  گویا به دستتان نرسیده . رسیدگی می کنیم و در مورد گراپلینگ هم باید گفت که
  همون جوجیتسوی برزیلی هست و سیستم مبارزه در خاک رو داره اما فرقش با جوجیتسوی برزیلی اینه
  که گراپلینگ تحت نظر فدراسیون جهانی کشتی همون فیلا هستش و مسابقات آسیایی و جهانیش
  به صورت مستمر برگزار میشه . آقای سید احسان کلینی مسئول هیئت گراپلینگ
  استان تهران هستن و برای اطلاعات بیشتر میتونید با این شماره تماس بگیرید : 0912-3130507
  موفق و سربلند باشید .

 • سجاد

  من وزنم کم شده روزه نمی گیرم
  ________
  کاهش وزن علل مختلفی دارد ، باید شرح مفصل تری از خودتان ، تغذیه تان و روش تمرینتان بفرمائید . تا بهتر بتوانیم شما را راهنمایی کنیم

 • رزم آور

  سلام علیکم
  اولا ممنون از جواب قانع کننده و جامع و خوبتون. عالی بود.
  دوما مطالب دفاع شخصی تون تموم شد؟ چون من علاقه خاصی به دفاع شخصی دارم و همه جا دنبالش هستم.
  لطفا نکاتی کاریردی درباره دفاع شخصی ذکر بفرمایید.
  باز هم متشکر بابت مطالب عالی تون
  خدانگهدار
  __________
  درود بر شما ،سپاس
  مطالب جدید در پست های آتی

 • رزم آور

  با سلام و خسنه نباشید
  آیا روزه گرفتن برای یک رزمی کاری که حرفه ای کار می کنه و آماده رفتن به مسابقات می شود اشکالی دارد با خیر؟
  در ضمن مطلب بالا فوق العاده بود.
  ممنون خدانگهدار
  ___________
  درود بر شما دوست عزیز
  از نظر شرعی که انگار مشکل داره ، نگرفتن روزه بخاطر تمرین
  ولی اگر توصیه هارو رعایت کنید ، یک مقدار در این ماه ، مراقب خودتون باشید
  و حداکثر تمرینات را به بعد از افطار موکول کنید یا اینکه اتمام تمرین مساوی با زمان افطار کردن باشه
  بعید میدونم مشکلی پیش بیاد . در وعده افطار از مواد غذایی سالم و مقوی و انرژی زا و همچنین مقدار کافی آب
  هم استفاده کنید تا ذخایر انرژی و آب بدن دچار کمبود نشوند . با این اوصاف فکر نمیکنم مشکلی پیش بیاد
  با این حال اگر هنوز هم مردد هستید و نگرانید با یک پزشک مشورت کنید در صورتی که پزشک موافق روزه گرفتن نبود فکر میکنم
  مشکلی شرعی هم برطرف بشه چون بحث سلامتی هست .
  موفق باشید

 • poochai

  تشکر…:)
  ________
  سپاس

ارسال یک دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

هرگونه کپی برداری از مطالب سایت مبارز ویژه بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد| ترجمه شده توسط وبسایت هیــگز | ذره ی خدا

بازگشت به بالا