شش دلیل که مفاصلتان را آسیب دیده میکند Reviewed by Momizat on . این شش علت را مدیریت کنید تا مفاصلتان آسیب نبیند یک فایتر یا در کل رزمی کار در درجه اول به سلامتی نیاز دارد ، اینکه شما مفاصل قدرتمند و سالمی داشته باشید میتوان این شش علت را مدیریت کنید تا مفاصلتان آسیب نبیند یک فایتر یا در کل رزمی کار در درجه اول به سلامتی نیاز دارد ، اینکه شما مفاصل قدرتمند و سالمی داشته باشید میتوان Rating: 0

شش دلیل که مفاصلتان را آسیب دیده میکند

mixedmartialartsclasses

این شش علت را مدیریت کنید تا مفاصلتان آسیب نبیند

یک فایتر یا در کل رزمی کار در درجه اول به سلامتی نیاز دارد ، اینکه شما مفاصل قدرتمند و سالمی داشته باشید میتواند ضامن طولانی شدن عمر فایت حرفه ای شما باشد . با بررسی های انجام شده در زمینه فایت شش دلیل عمده که باعث آسیب رساندن به مفاصل می شد آشکار شد که ما آنها را بازگو می کنیم ، پس با ما باشید .

یک پیش علت (!!!)

آیا هنوز غیر حرفه ای هستید ؟

حرفه ای بودن ربطی به درجه کمربندی ندارد ، اصولا یک فایتر حرفه ای توانایی لازم در اجرای تکنیک های کاملا صحیح را داراست و اشتباهات فردی وی در حین اجرای تکنیک ها بسیار کم است . پس اگر هنوز غیر حرفه ای هستید ، نگرانی خاصی وارد نیست ، بیشتر تمرین کنید تا شکل صحیح تکنیک ها را بتوانید اجرا کنید .

علت اول : تکنیک ها را قفل نمی کنید !

قفل تکنیک شاید آشنا ترین واژه ی تمرین رزمی کاران باشد ، تکنیک هایی که به صورت کلاسیک ، خارج از بدن حریف و… اجرا میشوند  ، حتما باید قفل شوند ، باز شدن مفصل تا انتهای دایره حرکتش و عبور انرژی کنترل نشده حین اجرای تکنیک از مفصل (ضربه ی شلاقی بدون کنترل و بی اصول)، همگی دست به دست هم داده تا مفصل شما را در آستانه تخریب قرار دهد . تکنیکتان را همیشه تحت هرشرایطی قفل کنید و اجازه ندهید مفصل تا انتها باز شود . اینکار نه تنها مفاصل را شدیدا ضربه میزند بلکه با درگیر کردن تاندون ها و رباط ها به سلامتی شما آسیب جدی میزند .

علت دوم : بیش از حد تمرین می کنید !

همه می دانیم که تمرین ، عامل پیشرفت است و تمرین بیشتر یعنی پیشرفت سریعتر اما تا کجا ؟ بسیاری از فایتران حرفه ای ما به صورت شخصی و جداگانه تمرینات منحصر به فردی دارند ، آنها در کنار تمرینات پیشرفته و سنگین کلاسی ، بدون رعایت اصول ، گاهی تا سه برابر میزان استاندارد ، فشار تمرین را بالا برده و فشار شدیدی بر بدن تحمیل می کنند ، مفاصل بارها و بارها باز و بسته میشوند و تکنیک ها را بسیار بیشتر از حد توان اجرا می کنند ، اینکار در طولانی مدت شدیدا آسیب رسان است . اعتدال در تمرین را رعایت کنید .

علت سوم : شما تغذیه ی خوبی ندارید !

تغذیه ی صحیح نقش مهمی در سلامت مفاصل دارند ، رژیم بی چربی یا کم چربی (زیر حد استاندارد هرم غذایی) صرف نظر از سایر صدماتی که به قسمت های دیگر بدن وارد می کند ، دشمن مفاصل شما میشود ، چربی های سالم مثل چربی موجود در گردو ، بادام و مغزهای روغنی ، بذرکتان ، روغن کنجد و روغن زیتون ، ترکیبات شامل امگاسه ، مواد موجود در پوست ماهی و ترکیبات شامل امگاشش ، عصاره قلم گاو و پای مرغ  همه با رعایت اعتدال بدون آنکه باعث اضافه وزن شوند میتوانند در عملکرد بهتر و سلامتی و ترمیم مفصل نقش بسزایی داشته باشند . رژیم شما باید شامل کلسیم کافی باشد ، کلسیم موجود در کشک ، شیر کم چرب ، پنیر تازه و ماست کم چرب همه برای مفاصل اهمیت زیادی دارند . همچنین هیدراته نگهداشتن بدن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است نوشیدن آب کافی در طول روز ، پیش ، حین و پس از تمرین و اصلاح شیوه ی زندگی (نشست و برخاست و تنظیم زاویه پاها حین نشستن طولانی)نیز برای مفاصل لازم است.

علت چهارم : یار تمرینی تان کارش را بلد نیست !

یار تمرینی حرفه ای انتخاب کنید ، هیچکس فایت کلاسی را برای آسیب دیدگی تمرین نمیکند ، هدف در فایت های کلاسی یادگیری تاکتیک ها ، جاافتادن ضربات ، بالابردن نفس و تقویت عضلات و پیشرفت سطح کاری است نه تخریب مفاصل ، پس چنانچه مشاهده کردید یار تمرینی تان تمرکز کافی ندارد و به مفاصل شما ضربه میزند ، بدانید که مفاصلتان باید با سلامتی خداحافظی کنند .

علت پنجم : زاویه مناسب و چرخش ها را رعایت نمی کنید !

فایتران حرفه ای ، درست مثل یک شاگرد تازه کار ، زیر و بم تکنیک ها را با وسواس رعایت می کنند ، چرخش های به اندازه (نه خیلی زیاد نه خیلی کم) ، زوایای درست اجرای تکنیک ، همه و همه شاید خیلی نامحسوس باشند اما در دراز مدت اثرات شدیدا محسوسی روی سلامت مفاصل خواهند داشت ، پس روی اجرای تکنیک هرروز و هرلحظه ، دقیقتر و دقیقتر باشید و تمرکز کنید.

tumblr_myo3e36DaM1sm1pi9o1_500

علت ششم : شما آسیب دیدگی های کهنه دارید!

برای همه ما پیش آمده که گاهی در حین تمرین دچار درد در مفاصل به هرعلتی شده ایم ، شاید خیلی از اوقات به علت آنکه بدن گرم و پر انرژی است ، درد خفیف به نظر بیاید و یا گاهی با وجود شدت داشتن ، به آن اهمیت نداده و از مفصل آسیب دیده کار کشیده اید تا بدون آنکه متوجه شوید بایک درد مبهم و مزمن خو گرفته اید و متوجهش نمیشوید ، تکرار این دردها و این بی توجهی ها ، باعث تحلیل رفتن مفاصل میشود ، آسیب های مفصلی نیاز به زمان مناسب دارند تا ترمیم شوند و بهبود یابند ، این زمان را دریغ نکنیم ، از مفصل آسیب دیده کار نکشید ، اجازه دهید تا آسیب دیدگی با روش های پزشکی یا سنتی ، کاملا بهبود یابد و بعد به ترمین بازگردید تا بتوانند به شما کمک کنند تا همچنان به راحتی و با قدرت فایت کنید .

اخــطـار جــدی : کـپـی غـیـر مـجـاز مـگـر درصـورت ذکـر نـام کـامـل سـایـت مـبـارزویـژه و آدرس کـامـل سـایـت

  درصـورت مـشـاهـده  از طـریـق شـکـایـت بـه مـراجـع قـانـونـی پـیـگـیـر حـق نـشـر مـطــالــب خـواهـیـم بـود .

درباره نویسنده

Special Fighter

مبارزویژه ، معتبرترین و بزرگترین برند هنرهای رزمی مجازی ، با ارائه مطالب جدید ، علمی و بروز در زمینه تمرین ، تغذیه ، مطالب انگیزشی ، ارائه راهکارها ی فنی و مطالب مفید و کاربردی ، برای کمک به رزمی کاران و رزمی دوستان در حال فعالیت است .
آی دی اینستاگرام و تلگرام :SPECIALFIGHT@
تمام کامنتها و پرسشهای شما مطالعه شده و مطابق علم روز پاسخ داده میشود .
پل ارتباطی :
specialfight.official@gmail.com
تنها در موارد مهم و ضروری از ارتباط ایمیل اقدام کنید .

تعداد نوشته ها : 181

دیدگاه (4)

 • محمدرضا

  باعرض سلام
  ضمن تشکر از زحمات شما بزرگوار
  بنده چند سالی (خیلی کم)چیزهای مختلف کار کردم (تکواندو کاراته …)(هر کدام دست کم یک سال) ولی الان مدتی است که به اقتضای مشغله های روزانه و … از تمرین دور مانده ام.
  حالا می خواستم ان شاء الله یک تمریناتی رو شروع کنم هم برای حفظ امادگی هم سلامت و هم امادگی برای دفاع شخصی و البته اگ بشه بالابردن قدرت جسمانی.
  به نظر شما از کجا باید شروع کنم و حداقل در روز باید چه قدر وقت بگذارم ?(متاسفانه در طول هفته زیاد نمی تونم وقت بگذارم بجز پنجشنبه و جمعه که تقریبا ازاده )
  بعد ایا می شود تخمین زد با این برنامه چقدر طول می کشد تا به یک حد نسبتا مطلوبی رسید ?
  ضمنا خدا رو شکر از لحاظ حرکات کششی بگمانم بدنم استعداد خوبی داره.
  خیلی ممنون
  ________________
  درود بر شما ، برای رسیدن به یک آمادگی جسمانی مطلوب ، با توجه به آنکه شاغل هستید و وقت آزادتون کمه ، توصیه میکنیم ، در طول هفته زمانی که وقت آزاد دارید ، تمرینات ساده اما موثری ، مثل بارفیکس ، شنا ، تمرینات مربوط به شکم و پهلو (که در سایت هست) را به همراه تمرینات کامل کششی انجام دهید . ترجیحا سعی کنید پیاده روی با سرعت بالا را در برنامه تان بگنجانید ، روی بحث تغذیه خود ، اندکی دقت بفرمائید تا تمرینات ، به هدر نروند (سالم و به اندازه خوردن) ، در دو روز آزادتان ، می توانید یک روز را به تمرینات دو ساعت الی دوساعت و نیمه ی سنگین رزمی اختصاص دهید ، در خصوص نیت شما ، کیوکوشین کاراته ، باتوجه به تمرینات گسترده و همه جانبه و همچنین ، کیک بوکس یا دفاع شخصی مناسب است اما چون فرصت زیادی در طول هفته ندارید کاراته کیوکوشین زیر نظر یک مربی مجرب و به اصطلاح کار بلد گزینه بسیار موثر تری است و روز دیگرتان را به تمرینات با وزنه اختصاص دهید ، وزنه زدن در کنار توصیه های ذکر شده شما را سریعتر به حد مطلوب میرساند ، از هیچ مکملی استفاده نکنید و هرازگاهی در کنار وزنه زدن در باشگاه از تردمیل هم استفاده کنید (وزنه ها را در حد اعتدال بزنید نه خیلی سنگین نه خیلی سبک) .
  در یک جلسه ی رزمی بهتر است ، پس از گرم کردن ، به خوبی و پرتکرار ، مرور تکنیک کرده و از کیسه بوکس هم حتما استفاده کنید .

 • امیر

  با درود و خسته نباشید خدمت شما اساتید محترم …
  اگه امکآنش هست یک مطلب کامل درباره 180 بازکردن پا و اصولی که باید در این باره رعایت کنیم قرار بدید و یک سری تمرین هم پیشنهاد بدید …
  ______________
  با سلام خدمت شما دوست محترم ، به کانال سایت در آپارات مراجعه فرمائید ، پنج ویدئو در این رابطه قرار داده ایم .
  چنانچه بازهم نیاز به توضیحات بیشتر بود بفرمائید تا کمکتان کنیم .
  یا حق

 • مهدی

  سلام
  اینقدر مقاله‌های شما حرفه‌ای نوشته میشن ، آدم نمیدونه از کدومش شروع بکنه.
  بی نهایت سپاسگزارم
  ____________________
  سلا سپاس از شما

 • poochai

  تشکر….
  _____
  موفق باشید

ارسال یک دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

هرگونه کپی برداری از مطالب سایت مبارز ویژه بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد| ترجمه شده توسط وبسایت هیــگز | ذره ی خدا

بازگشت به بالا