کالبد شکافی تکنیکی Reviewed by Momizat on . تحلیلی تخصصی ، ویژه ی فایتران ویژه چندی پیش مشغول مطالعه ی ماهنامه ی مورد علاقه ام بوده که متوجه شدم از طریق توجیهات فیزیکی با بیانی شیوا به ارتباط تنگاتنگ علم تحلیلی تخصصی ، ویژه ی فایتران ویژه چندی پیش مشغول مطالعه ی ماهنامه ی مورد علاقه ام بوده که متوجه شدم از طریق توجیهات فیزیکی با بیانی شیوا به ارتباط تنگاتنگ علم Rating: 0

کالبد شکافی تکنیکی

sanshou

تحلیلی تخصصی ، ویژه ی فایتران ویژه

چندی پیش مشغول مطالعه ی ماهنامه ی مورد علاقه ام بوده که متوجه شدم از طریق توجیهات فیزیکی با بیانی شیوا به ارتباط تنگاتنگ علم فیزیک و علم رزمی ، اشاره شده بود . شاید از اینکه به جای هنرهای رزمی به علم رزمی اشاره کرده ام شما را متعجب کند اما جای تعجب نیست ، در دنیای امروزه ، با حضور غولهای بزرگی چون ، یواف سی ، کی وان ، ام ام ای ، گلوری و.. ، و ظهور ستارگان عجیب و محشری همچون ، سانچای ، یودسانکلی ، ویلی بورن ، خاویر فوپا پوکام  ، مایکل جای وایت (بعنوان حریف تمرینی موثر)و…. دیگر واقعا بی انصافی است که در کنار هنر ، لغت علم را به کار نبریم !

به فکر افتادم و به سراغ کتب فیزیکی که در کتابخانه کوچکم داشتم رفتم و به ذهنم رسید تا تحلیلی  در این باره بنویسم . البته چنانچه گفته شد منبع اصلی همان ماهنامه رزم آور است .

سرعت یا قدرت ؟

این سوالی است که تقریبا تمام رزمی کاران پیش از آنکه وارد دنیای حرفه ای رشته ی خود شوند ، می پرسند ! آنها مدام در تلاش اند تا مهم ترین فاکتور را در خود پرورش دهند تا بهترین شوند در صورتی که این طور نیست ، علم فایت ، به هیچ عنوان  در یک یا چند فاکتور خلاصه نمیشود ، برای آنکه فایتر خوبی شوید باید فاکتورهای زیادی را پرورش دهید و برای بهترین شدن باید هر روز و هرروز با پشتکار ، تمرینات خود را به صورت جدی ادامه دهید . سرعت و قدرت در کنار یک تمرکز قوی ، با رعایت زاویه های صحیح ، دقت بالا و… می توانند تکنیک خوبی را برجای بگذارند . جدا کردن سرعت و قدرت با حرف ربط یا ! درست مثل جدا کردن کف دست از انگشتان ، سپس داشتن انتظار برای ایجاد یک مشت محکم است ! پس سرعت و قدرت ! نه سرعت یا قدرت !

فرمول بازی و نتایج جالب

تا به حال از یک تکواندوکار حرفه ای ضربه خورده اید ؟! به محض اصابت ضربه ، احساسی مانند اصابت یک شلاق چرمی به بافت عضله به شما دست می دهد ، به راستی چرا در هیچ رشته ی دیگری ، چنین شتاب و سرعتی را شاهد نیستیم ؟ چه چیزی باعث میشود تا یک ضربه تا به این حد ، شلاقی اجرا شود ؟

واقعا چه چیزی ؟

شلاقی بودن یک ضربه در اثر بالا بودن میزان شتاب یک ضربه است ، و شتاب با عکسِ مجذورِ زمان و میزان سرعت رابطه مستقیم دارد . همانطور که می دانید سرعت هم یک بخش اسکالر دارد هم یک بخش برداری که شامل جهت است . پس جهت اعمال سرعت نیز باید درست باشد . با این اوصاف هرچه میزان سرعت بالاتر رود ، ضربه در مدت زمان کمتری اجرا شده و در نتیجه ، شتاب اجرای حرکت را بشدت بالاتر می برد و در نتیجه می تواند یک ضربه ی خوب را در بر داشته باشد .

قدرت تخریب یک تکنیک

قدرت تخریب تکنیک در برخی رشته ها همچون ، کیوکوشین کاراته ، موی تای ،  کیک بوکس و یواف سی بشدت بالاست ، بخصوص موی تای ، بارها شاهد اثرات خطرناک ضربات موی تای در رینگ بوده ایم . قدرت تخریب یک تکنیک به میزان انرژی اعمال شده و مقدار اسکالر و برداری نیرو یا همان کمیت F بستگی بسیار دارد . نیرو به مفهوم جرم دات شتاب است . یعنی شتاب در جرم جسم . صرف نظر از جرم جسم که می تواند در هر نفر متفاوت باشد (کم یا زیاد) ، شتاب هم عامل مهم بالا بردن نیروی یک ضربه است و همانطور که گفته شد شتاب با سرعت رابطه دارد ، حال هرچقدر سنگین وزن تر باشید قدرت تخریب تکنیک بالاتر می رود . البته سنگین وزن بودن به معنای داشتن حجم معین و مفیدی از بافت عضله و نسبت کمی چربی است . نه تداخل نا معین و نامتناسبی از چربی و عضله .

راز یک تکنیک فوق العاده

یک تکنیک فوق العاده تکنیکی است که با دارا بودن سرعت بالا ، شتاب بالا ، نیروی زیاد اعمال شده و در عین حال فشار و قدرت تخریب  واقعا زیادی داشته باشد . فشار با نیرو نسبت مستقیم و با مساحت رابطه معکوس دارد اما سوالی که پیش می آید این است که چطور کیوکوشین کاران یا موی تای کاران و… با وجود اینکه از ساق پای خود که به نسبت روی پا مساحت بیشتری دارد استفاده کرده و بااین حال ضربه ای استثنایی و قدرتمند و پرفشار ، بر بدن حریف اعمال میشود ؟

باید در پاسخ گفت که مدت زمان اجرای یک تکنیک و میزان نیروی اعمال شده در اجرای یک تکنیک ، چنانچه بالا و بالاتر روند می توانند ، نسبت معکوس سطح تماس همان فاکتور A را به میزان بسیار زیادی پوشش داده و یک تکنیک مطلوب را ایجاد کنند . کم بودن میزان فشار ولو به میزان خیلی کم و انتخاب سطح تماسِ بیشتر (ساق پا بجای رویه ی پا) یک مزیت بزرگ دیگر هم دارد . هنگامی که از روی پا برای ضربه زدن استفاده می کنیم فشار بسیار زیادی به حریف وارد می کنیم و بنابر اصل سوم فیزیک همان فشار در جهت مخالف به پای شما برمی گردد و ناگهان موجی از یک فشار از مفصل مچ پا عبور کرده و چنانچه فشار قوی باشد ریسک آسیب های نسبتا خفیف تا خیلی شدید در این مفصل و همچنین ایجاد التهاب در لیگامن ها و تاندون ها را هم تا حد زیادی افزایش دهد . پس عاقلانه ترین راه استفاده از ساق پاست .

مشت های جادویی را به کار بیندازید

به طور خدادی دستها سطح تماس کمتری دارند ، پس فرصت مهیاست تا با پرورش عضلات و تمرین دادن آنها و تقویت مفصل مچ دست شاهد اجرای یک تکنیک استثنائی باشیم اما چگونه ؟! مشت با سرمشت ها اجرا می شوند هرچه بتوانید سرمشت های محکم تری بسازید و این دو سرمشت را موقع اجرای تکنیک با زمان کمتری به محل معین از بدن حریف برسانید می توانید قدرت تخریب بیشتری از خود برجای بگذارید .

بحث ایجاد شده صرفا یک بحث ساده و تحلیلی بود تا بدانیم که تکنیک ها چه مقدار با علم فیزیک دوست هستند اما نکته ای طلایی که در ماهنامه رزم آور به آن اشاره شده بود و کم لطفی دانستم که آنرا ذکر نکنم این بود که به روشنی بیان می کرد چرا فایترهای آزاد و غیر کنترلی معمولا گاردهای بسته تری دارند و بدن را در یک قالب بسته که عمدتا بالاتنه ای پایین برده شده دارند ، نگهمیدارند . دلیل این کار مبحث گشتاور است . گشتاور متناسب است با فاصله ی نیروی وارد شده از مرکز جرم . پس با پایین بردن بدن و کوتاه کردن فاصله مرکز جرم بدن از تکیه گاه آن ، بر روی زمین ، اثر گشتاور حریف بر بدن کم میشود و استحکام و استواری بیشتری خواهیم داشت . خیلی جالب و زیبا بود !

امیدوارم از این مطلب لذت برده باشید .

تهیه و تنظیم : وب سایت مبارز ویژه

تحلیلی برگرفته از : ماهنامه رزم آور شماره ی 229/228

اخطار : هرگونه کپی برداری باید با ذکر نام کامل وب سایت مبارز ویژه و آدرس کامل سایت باشد در غیر این صورت از طریق مراجع قانونی شدیدا پیگیر حقوق قانونی خود خواهیم بود .

درباره نویسنده

Special Fighter

مبارزویژه ، معتبرترین و بزرگترین برند هنرهای رزمی مجازی ، با ارائه مطالب جدید ، علمی و بروز در زمینه تمرین ، تغذیه ، مطالب انگیزشی ، ارائه راهکارها ی فنی و مطالب مفید و کاربردی ، برای کمک به رزمی کاران و رزمی دوستان در حال فعالیت است .
آی دی اینستاگرام و تلگرام :SPECIALFIGHT@
تمام کامنتها و پرسشهای شما مطالعه شده و مطابق علم روز پاسخ داده میشود .
پل ارتباطی :
specialfight.official@gmail.com
تنها در موارد مهم و ضروری از ارتباط ایمیل اقدام کنید .

تعداد نوشته ها : 181

دیدگاه (3)

 • حامد

  سلام یه راهنمایی میخواستم، حدودا 40 روز دیگه مسابقه دارم ،یه راهنمایی میخواستم برای آماده شدن بدن به حد مطلوب …
  _____________

  درود ، بزودی رسیدگی میشود

 • رزم آور

  سلام
  تشکر از این که علم ما رو زیاد کردین
  خدانگهدار
  ___________
  سپاس
  در پناه حق

 • poochai

  بسیار عالی…. تشکر 🙂
  _____________
  سپاس

ارسال یک دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

هرگونه کپی برداری از مطالب سایت مبارز ویژه بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد| ترجمه شده توسط وبسایت هیــگز | ذره ی خدا

بازگشت به بالا