نقش تغذیه در فایت 2 Reviewed by Momizat on . درست و به اندازه خوردن ! مسئله این است ما همه چیز را فدای طعم می کنیم ، نمک زیاد می زنیم ! چون خوش نمک می پسندیم ، مواد سالم را سرخ کرده می خوریم چون آبپز نمی پ درست و به اندازه خوردن ! مسئله این است ما همه چیز را فدای طعم می کنیم ، نمک زیاد می زنیم ! چون خوش نمک می پسندیم ، مواد سالم را سرخ کرده می خوریم چون آبپز نمی پ Rating: 0

نقش تغذیه در فایت 2

nci-vol-2397-300

درست و به اندازه خوردن ! مسئله این است

ما همه چیز را فدای طعم می کنیم ، نمک زیاد می زنیم ! چون خوش نمک می پسندیم ، مواد سالم را سرخ کرده می خوریم چون آبپز نمی پسندیم ! تنقلات و فست فود بی فایده و مضر می خوریم چون طعمشان را خیلی می پسندیم ! خلاصه فقط طعم ! همین ! و از رژیم غذایی مان هم انتظار معجزه خدادادی داریم ! همیشه جوان و سرحال نیستید که با تغذیه ی ناسالم بازهم فایتر سرحال و با نشاطی باشید . ویلی بورن ، فایتر فوق العاده ای که این روزها خیلی از کهنه کارها، اسمش را قسم راستشان کرده اند ، بر طبق گفته خودش و تایید ادعایش توسط پزشکانش ، فرصتی برای استراحت کافی ندارد ، باید علاوه بر کیلومترها دویدن و ساعتها تمرین رزمی ، کار کند و شب ها تا نزدیکی صبح به شغل دوم مشغول است تا بقول خودش بتواند آینده همسر و تنها دخترش را تامین کند ، با این حال او حتی می تواند شانزده دقیقه یا بیشتر بیشتر ، فایت فرسایشی را به خوبی مدیریت کند .

خودتان آشپز شوید

مسخره بود ؟! آه بله ! صحیح است ! شما یا یک دانشجو ، محصل یا فرد شاغل هستید و فرصت هیچ کاری را ندارید ! و اصلا نمی توانید آشپزی کنید ، پس تنها کار ، این است که با سختگیری و تاکید موکد ، از فردی که برایتان غذا طبخ می کنید ، ذکر کنید که غذاها را صحیح آماده کند .

یعنی چه ؟!

یا سلامتی دائم را انتخاب کنید یا بیماری ! اگر سلامتی طولانی مدنظر شماست ، جدی باشید و حرفه ای رفتار کنید ، فدای طعم نکنید ، آبپز و کبابی خوردن ، صرف نظر از مصرف تنقلاتّ بی فایده ، افزایش مصرف سبزیجات ، جایگزینی غلات کامل و سبوس دار بجای غلات بی سبوس ، مصرف مرتب لبنیات بی چربی یا کم چربی ، مصرف مرتب و منظم صبحانه ی سالم ، همه می تواند شما را روز به روز سالم تر نگهدارد .

food-1

صبحانه مهمترین است

حتما روزتان را با صبحانه سالم شروع کنید ، در صبحانه یک فایتر باید ، قند سالم (مثل خرما ، عسل یا موز یا کشمش و..) ، کربوهیدرات سالم (سیب زمینی آبپز ، نان سبوس دار و …) ، پروتئین با کیفیت (پنیر تبریز ، سفیده تخم مرغ و…) کافئین متعادل (چای کمرنگ و …) ، ویتامین C (آب پرتقال و ..) ، وجود داشته باشد . مقدار آنها را با توجه به فیزیک بدنی تان باید پزشک تعیی کند . مثلا یک خانم جوان فایتر که قاعدتا باید اندامی مناسب داشته باشد ، مسلما نسبت به یک آقای جوان فایتر کالری بسیار کمتری نیاز دارد .

میان وعده ها نقش مهمی برای یک فایتر دارند

بازی با میان وعده ها بعنوان وعده های پیش و پس از تمرین ، مهم ترین نقش برای افزایش ، کاهش یا تثبیت وزن را بر عهده دارند . انتخاب میان وعده ها می تواند به شما انرژی بدهد یا برعکس عمل کند . چنانچه مطلوبِ شما افزایش وزن است ، می توانید میان وعده های شیرین و انرژی زا را انتخاب کنید ، مثلا برش های موز به همراه کره بادام زمینی (در صورت عدم حساسیت) ، یا یک لیوان از معجون های ذکر شده در سایت ، می تواند شمارا سرحال نگهدارد . اگر دوست دارید پر انرژی باشید ، پیش از تمرین سهم بیشتری از میان وعده باید کربوهیدرات باشد ، توجه کنید استفاده از قند و شکر و آبنبات و.. اصلا مناسب تمرین نیست و احتمال سرگیجه ، لرزش دست ، ضعف شدید یا حتی بیهوشی را افزایش دهد ، اگر قرار است تمرین شما مدت زمان زیادی طول بکشد باید مقداری پروتئین هم مصرف کنید تا هم عضلاتتان تغذیه شده باشند هم پر انرژی باشید . در ضمن هیدراته نگهداشتن بدن هم یک نکته بسیار مهم محسوب می گردد (اندازه کافی آب مصرف کنید . هشت لیوان آب !  فراموش نکنید یک فایتر یک ساعت قبل از تمرین باید یک و نیم لیوان آب ولرم را آرام آرام بنوشد و همواره صبحش را با یک لیوان آب ولرم شروع کند تا عضلاتش دچار گرفتگی نشود)

HEALTHY-FOOD-MENU

عادات غذایی خوب ! که هر فایتر باید رعایت کند

  رنگ غالب رژیمتان سبز باشد ، سبزیجات دوست عضلاتتان هستند ، تخم مرغ را نیمرو نکنید ! آبپز نوش جان کنید . عسلی کردن تخم مرغ هم ارزش غذایی آنرا کم می کند . گوشت های قرمز را کاملا مغز پخت کنید ، آبپز یا کبابی . گوشت سفید را دوست بدارید و نوش جان کنید . میوه ها را با پوست مصرف کنید . قند و شیرینی تان عسل ، خرما ، توت ، انجیر ، کشمش و .. باشد . تنقلا و فست فود ها ، سرخ کردن ، طبخ بیش از حد که باعث تغییر رنگ غذاها و از بین رفتن ارزش غذایی شان میشود را برای همیشه فراموش کنید . حبوباتِ کاملا خیس خورده مصرف کنید . روغنتان را هر روز کمتر کنید و با روغن کنجد و زیتون دوستی کنید . خوب بجوید ، آرام بخورید ، در حین صرف غذا فقط به غذا خوردن بیندیشید . مواد غذایی ناسازگار بایکدیگر مصرف نکنید . در مورد میان وعده ها و رژیم غذاییتان از متخصان تغذیه مشاوره بگیرید . برنامه ریزی شده و سر ساعات منظم غذا بخورید . شما یک فایتر هستید ، فایتِ شما ، میزان بازدهی تمرین شما همه تحت تاثیر رژیم غذاییتان است .

121106_FOOD_Curry.jpg.CROP.rectangle3-large

پیش از خواب حتما یک نوشیدنی مناسب بنوشید

اگر در ایام مسابقه نیستید ، یک لیوان شیر کم چرب می تواند بهترین گزینه باشد . شربت کم شیرینِ عسل و تخم شربتی یا عسل و بهارنارنج و نوشیدنی های اینچنینی  ، یک لیوان آب گوجه فرنگی و.. می تواند عالی باشد . یا حتی نیم لیوان آب با کمی آبلیمو و یک عدد قرص آهن می تواند ضامن خواب راحت و صبح پرنشاط شما باشد .

یک نوشیدنی معرکه پس از تمرین !

توجه داشته باشید ، پیش از تمرین باید وعده ای مصرف شود که ضامن تامین انرژی شما در طول تمرین باشد و پس از تمرین باید وعده ای مصرف شود که ضامن ترمیم آسیب دیدگی ها و انرژی از دست رفته باشد . ما یک پیشنهاد خوب برای شما داریم ! شکلات (نوع با کیفیت آن یعنی شکلات دارک و تیره ، تلخ ،بسیار مناسب تر است )، کمی عسل و دارچین و شیر کم چرب یا بی چربی را در یک ظرف بریزید ، روی حرارت بگذارید همه را مخلوط کنید و یک شیرکاکائوی بسیار با کیفیت بسازید ، بنا به سلیقه تان گرم یا سرد مصرف کنید می توانید چند برش موز یا یک عدد گردو ، یا چند عدد کشمش و حتی دو عدد خرما هم در کنار این نوشیدنی خوب و بسیار مفید نوش جان کنید . ضمن انکه به ترمیم بافت ها کمک می کند ، به عضلات کات دار شما لطمه نزده و انرژی از دست رفته را احیا نموده و از خستگی پس از تمرین جلوگیری می کند ! و نکته مثبت این است که این نوشیدنی واقعا خوش مزه است . ( توجه کنید ، متاسفانه شیرکاکائوی آماده به هیچ عنوان چنین اثری ندارد . دلیل : شامل مواد افزودنی ، نگهدارنده و شیرنی غیر استاندارد است . )

soul-food

توجه کنید ، رژیم دورانی که به مسابقات نزدیک هستید ، بسیار متفاوت تر از هر زمان دیگری است که باید با توجه به رشته ی شما ، فیزیک بدنی و وضعیت سلامتی شما حتما توسط متخصصی برنامه ریزی شود که معمولا یک آزمایش خون پیش از طراحی رژیم مسابقه تجویز می گردد .

تذکر مهم

مکمل ، دارو ، قرص ویتامینی و خلاصه از این تیپ مواد را خودسرانه مصرف نکنید ، شاید هفته ای یک عدد امگا سه آسیب زا نباشد و حتی خیلی هم مفید باشد اما واقعا بهتر است برای دوز استاندارد با یک مشاور تغذیه مسئله را در میان بگذارید تا بدانید چطور باید مکمل های ویتامینی را مصرف کنید .

موفق باشید

تهیه و تنظیم : مدیر سایت

اخطار : کپی برداری فقط با ذکر نام کامل مبارز ویژه و آدرس کامل سابت مجاز است وگرنه با اقدام جدی قانونی و پیگیری کامل ما مواجه خواهید شد .

درباره نویسنده

Special Fighter

مبارزویژه ، معتبرترین و بزرگترین برند هنرهای رزمی مجازی ، با ارائه مطالب جدید ، علمی و بروز در زمینه تمرین ، تغذیه ، مطالب انگیزشی ، ارائه راهکارها ی فنی و مطالب مفید و کاربردی ، برای کمک به رزمی کاران و رزمی دوستان در حال فعالیت است .
آی دی اینستاگرام و تلگرام :SPECIALFIGHT@
تمام کامنتها و پرسشهای شما مطالعه شده و مطابق علم روز پاسخ داده میشود .
پل ارتباطی :
specialfight.official@gmail.com
تنها در موارد مهم و ضروری از ارتباط ایمیل اقدام کنید .

تعداد نوشته ها : 181

دیدگاه (2)

 • poochai

  بسیار عالی….تشکر
  _________
  پیروز باشید

 • رزم آور

  سلام مثل همیشه عالی
  “معجون های ذکر شده در سایت” همین هایی که بالا گفتینه با مطلب دیگه ای است.
  نوشیدنی “سرم” خوبه یا نه؟
  طرز تهیه اش چه جوریه؟
  ممنون خدانگهدار
  _____________________
  درود بر شما ، همراه خوبِ سایت
  معجون های ذکر شده را می توانید اینجا بیابید :
  http://specialfighter.com/?p=2521
  بله ، نوشیدنی سرم سالم و بدون مشکل است .
  آب ، نمک ، کمی شکر را مخلوط کرده و حین تمرین بنوشید . (یک قاشق چایخوری شکر ، نصف قاشق چایخوری نمک)
  پایدار و شاد باشید

ارسال یک دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

هرگونه کپی برداری از مطالب سایت مبارز ویژه بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد| ترجمه شده توسط وبسایت هیــگز | ذره ی خدا

بازگشت به بالا