نقش تغذیه در فایت 1 Reviewed by Momizat on . تغذیه ی یک فایتر ، جدی ترین نقشِ زندگی اوست اصلا قرار نیست ، سراغ رژیم های عجیب و غریب برویم ، برای کاهش یا افزایش وزن ، برای افزایش انرژی ، برای داشتن سطح سلام تغذیه ی یک فایتر ، جدی ترین نقشِ زندگی اوست اصلا قرار نیست ، سراغ رژیم های عجیب و غریب برویم ، برای کاهش یا افزایش وزن ، برای افزایش انرژی ، برای داشتن سطح سلام Rating: 0

نقش تغذیه در فایت 1

1870998241_1363709015

تغذیه ی یک فایتر ، جدی ترین نقشِ زندگی اوست

اصلا قرار نیست ، سراغ رژیم های عجیب و غریب برویم ، برای کاهش یا افزایش وزن ، برای افزایش انرژی ، برای داشتن سطح سلامتی مطلوب و بالا ، لازم نیست ، قله ی قاف را فتح کنید ! فقط باید کمی مراقب بشقاب غذایتان باشید .

بارها راجع به اهمیت تغذیه ، مواد غذایی لازم و مطلوب برای رزمی کاران نوشته ایم ، بااین حال هنوز هم ایمیل ها و کامنت های زیادی دریافت می کنم که در آنها خواسته میشود تا در مورد تغذیه ی رزمی کاران بنویسم و بنده هم اطاعت امر نموده و این کار را انجام می دهم . بجز این پست ، دو مقاله در دست ترجمه هم دارم که بعنوان دو پست ویژه در وب سایت قرار خواهم داد .

قبل از هرچیز ! سالم خوردن

نمیدانم بخاطر دارید یا نه اما یک قسمت از شعارهای معروف بین فایتر ها و طیف وسیعی از ورزشکاران رشته های دیگر این جمله است : EAT CLEAN ! کاملا مشخص است که منظور خوردن صحیح از مواد غذایی سالم است . ستاره ی مشهور بزرگترین آکادمی مانکن واقع در امریکا که یک کیکبوسر حرفه ای است ، در آخرین مصاحبه اش گفت : پیش از آنکه بعنوان یک مانکن ، مجاز نباشم به غذاهای ناسالم دسترسی داشته باشم ، خودم هستم که هرگز به خودم اجازه نمیدهم با چشیدن تنقلات و مواد غذایی ناسالم ، بدنم را آلوده کنم . حتی وقتی گاهی ، به علت حجم بالای مشغله ام ، گرسنگی ام بیشتر میشود ، مقدار بیشتر مواد خوراکی سالم مصرف میکنم و در عوض بر حجم تمریناتم می افزایم .

چرا داشتن یک اندام فیتنس برای یک فایتر بعنوان یک مسئله ی سخت مطرح است ، چرا این تصور جا افتاده است که برای اندام فیتنس سالهای متمادی باید تمرینات شدید تحمل کند و ضربه بخورد ؟ بخاطر آنکه تاثیر بسیار مهم رژیم غذایی نادیده گرفته شده . یک پاکت چیپس می تواند ، زحمات یک جلسه تمرین شما را پس از یک تمرینِ جانانه به سادگی بر باد دهد ! به خصوص آنکه چیپس معمولا باسس دلخواه ما ایرانی ها یعنی ماست گاهی به همراه ماست و موسیر مصرف می گردد ، که این دوماده ناسازگاری داشته و کبد را به زحمت می اندازد تا خطرات ناسازگاری اش را کم کند . مسلما اعضای بدنی که دائما در تلاش و زحمت و تحت فشار اند ، مسلما خونی که آلوده به مواد شیمیایی زیادی از جمله رنگ های خوراکی ، نمک و چربی زیاد و… است ، نمی تواند  به خوبی عضلات شما را تغذیه و محافظت کند ، نمی تواند انرژی لازم را برایتان فراهم کند و در نهایت نمی تواند شما را سالم نگهدارد و فایتری که سلامتی اش به خطر بیفتد ، به مرحله ای بحرانی میرسد .

فایت های سنگین ، رژیم های حساب شده

شما در نظر داشته باشید یک فرد جودوکار را ! جودو هنر رزمی زیبایی است که تمرینات پرفشار و فایت های به معنای واقعی بسیار سنگینی را دارد ، علاوه بر سنگین بودن انواع تمرینات و فایت هایش ، آسیب دیدگی هایی هم دارد ، علاوه بر آن حتی لباس رزمی جودوکاران هم سنگین بوده و در حین فعالیت بر تمامی فشار های گفته شده اضافه می کند ، حال اگر یک جودوکار حساب شده تغذیه نداشته باشد ، بدنش قادر به تحمل فشار ها نیست ، به علت کمبود مواد مغذی قادر به ترمیم آسیب دیدگی ها نیست و بخاطر تضعیف عضلات ، فشارِ کار روی مفاصل افتاده و پس از مدتی از یک جودوکار ، چیزی جز یک فرد بشدت آسیب دیده و ضعیف نمی ماند ! که از جودو هم متنفر میشود . در حالیکه جودو بر طبق استاندارد ها ، فایترانی سالم و تنومند دارد .  پس در هر رشته ای و در هر دسته ای که فایت می کنید ، یا فرم نمایشی کار می کنید ، نیاز دارید حساب شده تغذیه شوید . یک نیاز بسیار مهم دارید !

کاهش وزن

ورزشکاران رزمی به سادگی می توانند با وزن خود بازی کنند ( بجز در مواردی که پرکاری تیروئید ، تداخل یا عدم نظم  در کارکرد هورمون ها و بیماری ها دخیل هستند ) ، وزنشان را بالاتر ببرند ، کمتر کنند ، ثابت بمانند و … ! چرا که می دانند عددی که ترازو نشان می دهد وابسته به حجم تمرینات هوازی و بی هوازی و صد البته محتویات بشقابشان است ! برای کاهش وزن فقط یک راز بسیار عجیب غریب و پیچیده وجود دارد ، درصد تمرینات را بالاتر ببرید ، یک سوم از آنچه که همیشه مصرف می کردید کمتر بخورید . اگر کاهش وزن سریعتر مدنظر شماست ، یک سوم را به دوسوم افزایش داده و برای جبران گرسنگی ، میان وعده های کم کالری و سالم اضافه کنید .

افزایش وزن

اگر در رشته هایی مثل تکواندو و کیک بوکس ، فایت می کنید بالابردن وزن کار دشوارتری محسوب میشود . زیرا حجم تمرینات هوازی در این رشته ها بالاست  به توصیه های سرسری مثل خوردن تنقلات و بستنی و شیرینی برای بالابردن وزن توجه نکنید ، وزنتان بالا میرود اما کات بودن عضلات و سلامتی تان از وضعیت نرمال به آنرمال میرسد ! که ذهن منطقی این توصیه ها را رد می کند ، در ضمن یک ورزشکار رزمی باید از طریق ساخت عضله وزنش را بالا ببرد نه از طریق ذخیره چربی . چربی معمولا در قسمت مرکزی بدن جمع میشود و سرعت و قدرت و مقاومت شما را شدیدا تحت تاثیر قرار می دهد .

healthy-food-tumblr

مکمل و دارو برای همیشه ممنوع !

آنچه شما نیاز دارید ، مقدار معینی از غلات کامل و سالم است ، درصد تصحیح شده ای از چربی و قند و پروتئین . هیچ یک بر دیگری برتری ندارد ، همه در کنارهم پازلِ یک بدن سالم را می سازد . رژیم بی چربی (چربی سالم و به اندازه) ترشح هورمون سیری را تحت الشعاع قرار می دهد و به مفاصل آسیب میزند ، رژیم بدون قند یا کم قند ، تعادل قندخون شما را برهم زده و مشکلات زیادی برایتان ایجاد می کند ، حتی ممکن است حین کیسه زنی با فشار بالا ، از هوش بروید .

پایان قسمت اول مقاله .

تهیه و تنطیم : مدیر سایت .

اخطار : هرگونه کپی برداری از مطالب سایت باید با ذکر نام کامل و آدرس کامل سایت باشد ، در غیر این صورت با اقدام قانونی ما مواجه خواهید شد .

درباره نویسنده

Special Fighter

مبارزویژه ، معتبرترین و بزرگترین برند هنرهای رزمی مجازی ، با ارائه مطالب جدید ، علمی و بروز در زمینه تمرین ، تغذیه ، مطالب انگیزشی ، ارائه راهکارها ی فنی و مطالب مفید و کاربردی ، برای کمک به رزمی کاران و رزمی دوستان در حال فعالیت است .
آی دی اینستاگرام و تلگرام :SPECIALFIGHT@
تمام کامنتها و پرسشهای شما مطالعه شده و مطابق علم روز پاسخ داده میشود .
پل ارتباطی :
specialfight.official@gmail.com
تنها در موارد مهم و ضروری از ارتباط ایمیل اقدام کنید .

تعداد نوشته ها : 181

دیدگاه (5)

 • علی

  سلام
  به نظر شما چه مواد غذلیی باید برای همیشه از وعده ی غذایی یک فایتر حرفه ای حذف شوند؟
  __________
  سلام اگر بخوام خیلی سخت گیرانه به قضیه نگاه کنم قطعا کلیه فست فودها تنقلات و چربی های بی ارزش را خواهم گفت اما محدودیتو سخت گیری در امر تغذیه باعث بروز فشار روانی و تمرین زدگی میشود پس بهتر است هیچ چیز از بنامه غذایی حذف نشود و مواد غذایی تقریبا نامناسب ، تا حد ممکن کمتر مصرف شوند .

 • ali

  سلام ممنون به خاطر مطالب مفیدتون … من ۵ کیلو کمبود وزن دارم ولی از بدن و هیکل خودم راضی هستم و خیلی عضلانی ام !
  ولی میخوام این ۵ کیلو کمبود وزن رو جبران کنم و از طرفی هم میترسم که با افزایش وزن شکمم چربی بیاره و دیگه شش تکه نباشه .. لطفا راهنمایی کنید . ممنون 🙂
  _____________
  سلام
  شما بایستی در طی یک برنامه مناسب از طریق افزایش آهسته آهسته ی پروتئین دریافتی و اضافه کردن تمرینات بدنسازی
  رفته رفته پنج کیلو عضله اضافه کنید و حجم عضلانی تان بهبود یابد

 • pardis

  درود ممنون از پیج خوبتون…:)
  _____________
  سپاس از شما

 • hamed

  خسته نباشید واقعا مطالب زیباست :سوالی داشتم این بود که قطع کردن، خوردن شیرنی برای ورزشکارا خوبه؟، (شیرنی جات قنادی رو اصلا نخوریم) و همینطور چه مواد غذایی رو اصلا نخوریم ؟ مرسی.
  _____________________
  درود بر شما دوست عزیز ، سپاس از تمجید شما
  سوال شما تخصصی است ، چنانچه در نظر بگیریم که شیرینی جات قنادی چیزی به غیر از روغن های جامد ، شکر ، کرده ، آرد و … بیشتر نیست ، خیر قطع کردن مصرف آنها هیچگونه منعی نداشته و به سود سلامتی شما نیز هست اما اگر شما میزان قند مورد نیاز خود را فقط از همین مواد دریافت می کردید ، جایگزین های سالم و بسیار پرفایده تری ، همچون خرما ، عسل ، کشمش و یا توت را جایگزین کنید . در مورد اصلا نخوردن هم باید گفت ، فست فود ها ، غذاهایی که در روغن فراوان سرخ می شوند ، مکمل ها و قرص هایی که بدون تجویز پزشک و تایید وزارت بهداشت به دستتان می رسند و همچنین نوشیدنی های حاوی الکل ، جز خوراکی هایی هستند که اصلا نباید مصرف شوند چراکه دشمن عضلات ، عملکردِ ورزشی و سلامتی شما می باشند .
  شاد و پیروز باشید .

 • poochai

  خیلی خوب بود ممنون….
  ________
  سپاس

ارسال یک دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

هرگونه کپی برداری از مطالب سایت مبارز ویژه بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد| ترجمه شده توسط وبسایت هیــگز | ذره ی خدا

بازگشت به بالا