همه چیز در مورد گارد Reviewed by Momizat on . گاردِ خوب برای فایتِ خوب ! اگر بخواهیم وسعت اهمیت یک گارد مناسب را در همین یک پست جا بدهیم باید روزها و روزها برایتان بنویسیم ! داشتن یک گارد مناسب برای داشتن ف گاردِ خوب برای فایتِ خوب ! اگر بخواهیم وسعت اهمیت یک گارد مناسب را در همین یک پست جا بدهیم باید روزها و روزها برایتان بنویسیم ! داشتن یک گارد مناسب برای داشتن ف Rating: 0

همه چیز در مورد گارد

999999

گاردِ خوب برای فایتِ خوب !

اگر بخواهیم وسعت اهمیت یک گارد مناسب را در همین یک پست جا بدهیم باید روزها و روزها برایتان بنویسیم ! داشتن یک گارد مناسب برای داشتن فایتی عالی همیشه مورد نیاز است و شاید اولین فاکتور برای قضاوت در مورد فایتر پیش رویتان همین مسئله گارد باشد .

معنای گارد

اصولا معنا و مفهوم گارد از نامش مشخص است ! گارد به معنای سپر محافظ است ، مانعی که از شما در برابر خطر محافظت می کند . اصولا فایت بدون گارد شبیه به موجود زنده بدون سر است ! یعنی یک حیاتِ بی حیات ، منظور آنکه فایت بدون گارد بی معنی و بی ارزش است .

ویژگی های گارد مناسب

گارد مناسب باید تمام مناطقی که در رشته رزمی هر فایتری مد نظر بوده ، کاملا پوشش دهد . از اصابت ضربه به بدن شخص جلوگیری کند ، حتی اگر مانع اصابت ضربه نشد بتواند بخشی از انرژی ضربه را خنثی کند ، منعطف بوده و با سرعت بالا قابل تغییر موضع باشد ، شکل و شمایل سخت و پیچیده نداشته باشد ، فایتر در حال داشتن گارد احساس امنیت و راحتی بکند ، مناطق حساس بدن را پوشش دهد .

یک گارد مناسب باید کجا باشد ؟!

بسته به رشته رزمی که شما کار می کنید می تواند متفاوت باشد ، بوکسور ها به علت انکه قرار نیست درگیر ضربات پا و زیرگیری ها باشند و دستکش های بزرگ به دست دارند فقط ناحیه صورت خود را می پوشانند ، تکواندو کاران اغلب گارد سبکی دارند چون ضربات فقط با چابکی و سرعت اجرا می شوند ، کیوکوشین کاران گارد بازتر و محکم تری دارند چرا که ضربات با نهایت قدرت در اکثریت قسمت های بدن اجرا می گردد و…. ، پس گارد مناسب باید متناسب رشته شما باشد ، از گرفتن گارد مشابه رشته های رزمی که متفاوت با رشته رزمی شماست جدا پرهیز کنید ، این یک کار غیر حرفه ای و خطرآفرین برای شماست .

تفسیر گارد

به محض صحبت از گارد همه فقط به یاد حالت دو دست در مقابل بدن می افتند ، گارد از استایل استقرار فایتر جدا نیست . گارد شما نمی تواند گارد مطمئنی باشد مگر آنکه در کنار مکمل خود یعنی شکل و شیوه ی استقرار شما قرار بگیرد ، اگر در رشته های آزاد و غیر کنترلی کار می کنید استایل استقرار شما یعنی شکلی که می ایستید (برای زمان فایت) باید به گونه ای باشد که مناطق مهم بدن در انحصار گارد باشد ، بدن باید جمع تر باشد ، کمی روی پاها نشسته باشید (تا ضربات نتوانند شما را به راحتی جابه جا کنند) گارد باید گلو ، سر ، صورت و سینه را در پناه خود داشته باشد ، نزدیکی زانوها به بهم باید مناطق کاپ را حافظت  کند تا چنانچه حریف غیر حرفه ای ضربه ی اشتباه و خطا به سمت شما فرستاد به مناطق کاپ اصابت نکند ، زاویه قرار گیری هم بحث مفصلی دارد اما در کل باید بدانید که زاویه ایستادن شما باید به نحوی باشد که ستون فقرات در زمان درگیری با حریف در دسترس وی نباشد تا ضربات به ستون فقرات شما اصابت کند ، ده درجه تا صفر درجه چرخش مناسب رشته های آزاد و غیر کنترلی است .

فاصله های قرار دادی

حتما پیش آمده تا شما گارد گرفته اید اما استادتان کمی گارد را از بدن شما فاصله داده یا اینکه به بدن شما نزدیک کرده ، فاصله گارد تا بدن در هر رشته متناسب با استاندارد های آن رشته تنظیم شده است و دلخواه شما یا اساتید شما نیست ، چرا که برای طراحی آن اصولی مورد توجه قرار گرفته است که شاید فقط به چشم بنیان گزاران آن سبک و رشته آمده باشد ، در کل یک گارد مناسب نباید فاصله بسیار کمی با بدن فایتر داشته باشد ، یا در حالت آماتور نباید به بدن بچسبد ،  از طرفی نباید آنقدر از بدن دور باشد که حریف بتواند به راحتی با یک تک ضربه گارد را هک کرده و وارد حریم نقاط مهم بدن شما شود یا با استفاده از اجرای بدل بتواند زاویه شما را تغییر داده و ضرباتش را در مناطق مهم بخواباند . پس به فاصله گارد از بدن توجه کنید .

ثبات گارد

یک گارد مناسب باید ثبات داشته باشد ، چه بسا اگر گارد در فاصله نامناسب باشد و ثبات درستی نداشته باشد ، یعنی شما به مقدار کافی مفاصل را تحت کنترل ندارید و قفل نکرده اید و قدرت مناسب را در گاردتان اعمال نکرده اید ، یک ضربه حریف به گارد شما باعث اصابت گارد خودتان به سرو صورت خودتان شود که بسیار آسیب زا تر و غافلگیر کننده تر است و در کمترین شدت می تواند تمرکز شما را برای چند لحظه کلا بهم بریزد . برای داشتن گارد مناسب ، مفاصل را قفل کنید ، گارد را محکم نگهدارید ، ضربات بسیار پر قدرت قرار است بوسیله گارد شما سد یا دفع شوند یا از انرژی و قدرتشان کاسته شود پس گارد خود را محکم و با ثبات نگهدارید .

گارد منعطف !

گارد باید منعطف باشد ، باید بتوانید علی رغم اینکه یک گارد مستحکم و صحیح دارید ، از ضربات پر سرعت و پر قدرت خود ، از جابه جایی دست ها برای گمراه کردن حریف هم بهره ببرید . باید بتوانید آماده این باشید تا در هر لحظه که اراده کردید از استایل گارد برای دفاع کردن ، قفل کردن یا رد کردن ضربات حریف بهره ببرید .

 

شاد و رزمی کار باشید .

تهیه و تنظیم : تیم فنی سایت مبارز ویژه

درباره نویسنده

Special Fighter

مبارزویژه ، معتبرترین و بزرگترین برند هنرهای رزمی مجازی ، با ارائه مطالب جدید ، علمی و بروز در زمینه تمرین ، تغذیه ، مطالب انگیزشی ، ارائه راهکارها ی فنی و مطالب مفید و کاربردی ، برای کمک به رزمی کاران و رزمی دوستان در حال فعالیت است .
آی دی اینستاگرام و تلگرام :SPECIALFIGHT@
تمام کامنتها و پرسشهای شما مطالعه شده و مطابق علم روز پاسخ داده میشود .
پل ارتباطی :
specialfight.official@gmail.com
تنها در موارد مهم و ضروری از ارتباط ایمیل اقدام کنید .

تعداد نوشته ها : 181

دیدگاه (3)

 • سعید

  با سلام خدمت شما من چند سالی میشه رزمی کار کردم رشته های مختلف ولی بدن خیلی لاغری دارم بدنسازی بدون وزنه مثل شنا اسکات شکم بارفیکس میرم تو خونه میخواستم با وزنه کار کنم میگن بدن رو کند میکنه ولی اکثر فایترهایی که توی مسابقات خارجی میبینم بدن خیلی عضلانی بهراه سرعت عالی دارن ممنون اگه راهنمایی کنید
  __________________
  سلام دوست عزیز
  اینکه میگن بدن رو کند میکنه مربوط به کسانی هست که عمده تمرکزشون رو یا تمام تمرکزشون رو بحث عضله سازی و کار با دستگاه میذارن اما اگر شما ، تمرینات فایت رو شروع کنید در کنارش از دویدن و طناب زدن بهره ببرید و یک یا دوجلسه هم در هفته با دستگاه و وزنه کار کنید و صد البته رژیم غذایی و استراحت کافی داشته باشید ، بدنتون نه تنها کند نمیشه بلکه قوی و آماده میشه فقط مراقب باشید در بحث ورزش بدنسازی وارد حیطه مکمل بازی نشوید که اصلا مناسب نیست
  موفق باشید

 • poochai

  بسیار عالی…. : )

 • فاطمه

  ممنونم…
  _________
  خواهش میکنم

ارسال یک دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

هرگونه کپی برداری از مطالب سایت مبارز ویژه بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد| ترجمه شده توسط وبسایت هیــگز | ذره ی خدا

بازگشت به بالا