چگونه یک فایت امتیازی را مدیریت کنیم ؟! Reviewed by Momizat on .   یک فایت امتیازی را چطور مدیریت کنیم ؟ فایت امیازی بیشتر در رشته هایی نظیر کاراته کنترلی ، جودو ، تکواندو و ... دیده می شود . فایت های امتیازی همانطور که   یک فایت امتیازی را چطور مدیریت کنیم ؟ فایت امیازی بیشتر در رشته هایی نظیر کاراته کنترلی ، جودو ، تکواندو و ... دیده می شود . فایت های امتیازی همانطور که Rating: 0

چگونه یک فایت امتیازی را مدیریت کنیم ؟!

 

a6a0a0557d051f953f7dfb1d68a49d9a

یک فایت امتیازی را چطور مدیریت کنیم ؟

فایت امیازی بیشتر در رشته هایی نظیر کاراته کنترلی ، جودو ، تکواندو و … دیده می شود . فایت های امتیازی همانطور که از نامشان پیداست بر مبنای امتیاز شماری طرفین فایت ، برنده مشخص میشود و تفاوت بسیار با فایت های آزاد دارد که مبنای کار ، از کار انداختن ، مغلوب کردن ، قفل نگهداشتن و ناک اوت کردن حریف و یا قدرت بدنی و آمادگی جسمانی بالا در تمام مدت فایت آزاد در رشته هایی چون بوکس بین المللی ، کیوکوشین و … است . اینکه یک فایتر بتواند فایت امتیازی خود را مدیریت کند بسیار اهمیت دارد و می تواند به راحتی منجر به پیروزی وی شود .

چه عواملی در کسب پیروزی در فایت امتیازی تاثیر گذار است ؟

عواملی همچون ، سرعت ، دقت بالا ، تمرکز ، جابه جایی های موثر ، تجربه کاری بالا ، مدیریت استرس و اداره تفکر در کسب پیروزی در فایت های امتیازی نقش مهمی دارند .

در شروع فایت امتیازی چه کنیم ؟

با تجربه ها هرگز به محض شروع حمله نمی کنند ، شاید با نشان دادن یک تکنیک موقتا حریف را مجبور کنند تا عقب بماند و دیرتر جلو بیاید اما عمده زمان در یک فایت امتیازی به انالیز در زمان فایت برمی گردد . هرگز به محض شروع تمام هنر خود را به نمایش نگذارید ، فایت امتیازی است پس معیار فقط کسب امتیاز است ، برای این منظور یک دقیقه از فایت را به آنالیز و شناخت حری اختصاص دهید .

و در این مدت دقت کنید که…

او چگونه حمله می کند ، چطور جابه جا میشود ، نگاهش به کدام قسمت بدن معطوف شده ، آیا او فقط قصد حمله به قسمت های بالایی را دارد ؟! آیا وی از ضربات گمراه کننده استفاده کرده و پس از چندبار نمایش قصد فریب شما را دارد ؟ پاسخ به همه ی این سوالات را باید در کمتر از یک دقیقه با نگاه و دقت و تمرکز به رفتار حریف بدست آورید هرچه پاسخ های شما دقیق تر باشند راحت تر می توانید با حریف کنار بیائید .

کسب امتیاز

پس از آنالیز شما از حالت غریبگی بسیار با حریف خود خارج می شوید و او را تا حدودی می شناسید ، اگر فایتِ رشته ی شما به صورت چند راندی برگزار می گردد ، راند اول برای آنالیز حریف ، راند دوم کسب امتیاز و راند سوم جنگیدن برای حفظ امتیاز است ، این در صورتی است که شما در راند دوم اختلاف با حریف را زیاد کرده و از برد خود مطمئن می شودی اما چنانچه در راند دوم عقب بیفتید راند سوم جنگیدن برای بردن است ! به اصطلاح در این راند چیزی برای از دست دادن ندارید و باید بجنگید . کسب امتیاز پس از شناخت حریف میسر میشود ، هیچگاه بجز در موارد بسیار حیاتی مثل فینالهای مسابقات جهانی ، به کسب تک امتیاز ها اکتفا نکنید ، به قصد کسب بالای سه امتیاز جلو بروید ، خوب اجرای تکنیک کنید و با داشتن سرعت بالا و اجرای پی در پی ضربات ، بر امتیاز های اکتسابی بیفزائی ، زمانی دست از حمله کشیده و عقب کشی کنید که حداقل سه یا چهار امتیاز گرفته اید . تک امتیاز ها فقط ریسک کار شما را بالا می برند .

حفظ امتیاز

این مرحله در پیوست مراحل پیشین ، آنچنان اهمیتی دارد که اگر سستی به خرج دهید تمام زحمات هدفدار شما را می تواند در چند ثانیه بر باد دهد ، مرحله حفظ امتیاز مشکل ترین مرحله یک فایت به شمار می رود چرا که زمان مقابله با حریفی است که برای پس گرفتن امتیازات و کسب پیروزی متعدد به شما حمله می کند و این شما هستید که باید با اجرای ترکیبی منظم از دفاع ها ، عقب کشی ها ، خالی کردن ها ، چرخش ها ، ضدحمله ها بتوانید حملات وی را خنثی کرده و از امتیازات خود حراست نمائید ، دقت کنید که ما در تشریح این مرحله اسمی از حمله نبردیم ، ضد حمله و دفاع همیشه در این مرحله از کار بهترین نوع حمله هستند ، چنانچه بتوانید از امتیازات خود حراست نمائید به سادگی برنده میدان خواهید بود .

 

اگر کار به راند طلایی کشید !

چنانچه دو فایتر در تمام مراحل کار به امتیازات مساوی برسند ، یک راند اضافه در نظر گرفته میشود که کار قضاوت را برای داوران راحت کند و بتوانند فایتر پیروز را مشخص کنند ، حساس ترین راند کار در تمام ماحل راند طلایی است که هیچ فایتری از کشیده شدن کار به این راند خوشش نمی آید ، نحوه ی اداره راند طلایی در رشته های مختلف متفاوت است ، باید با استاد خود در این زمینه مشور بسیار کنید ، مثلا در تکواندو اولین ضربه امتیازی برنده را مشخص میکند ، پس آنچه مسلم است ، مدیریت استرس و توان اداره ذهن و حفظ آرامش برای گرفتن بهترین تصمیم و داشتن یک سرعت بالا در کنار ذهنی آرام و با دقت عمل بالا می تواند به شما کمک کند تا راند طلایی را هم با پیروی پشت سر بگذارید .

در تمام مدت فایت ، به خاطر بسپارید !

داوران ، افرادی هستند که فایت شما را قضاوت می کنند ، بجز تکواندو که فایت در آن کاملا مجهز به سنسور بوده و مشکلی در کسب امتیاز نیست ، در رشته های دیگر نگاه داوران است که باید به آن توجه بسیار شود ، دقت کنید ، باهوش باشید و ضربات و کاربرد های داورپسند را بشناسید ، منظور آنکه به گوش بوده و دقت کنید که چه ضرباتی به محض اجرا توسط داوران تایید شده و چه ضرباتی با تعلل و یا بحث و درگیری به کسب امتیاز منجر می شود ، در تمام مدت فایت بیهوده حمله نکنید ، انرژی خود را صرف حملات موثر و تکنیک هایی بکنید که در عین کارآمد بودن نشان از حرفه ای بودن و سطح کار بالای شما باشد ، پس در کنار داشتن تمامی فاکور های لازم برای فایت باید باهوش و گوش به زنگ باشید .

 

پایدار و رزمی کار باشید

تهیه و تنظیم : تیم فنی سایت مبارز ویژه

درباره نویسنده

Special Fighter

مبارزویژه ، معتبرترین و بزرگترین برند هنرهای رزمی مجازی ، با ارائه مطالب جدید ، علمی و بروز در زمینه تمرین ، تغذیه ، مطالب انگیزشی ، ارائه راهکارها ی فنی و مطالب مفید و کاربردی ، برای کمک به رزمی کاران و رزمی دوستان در حال فعالیت است .
آی دی اینستاگرام و تلگرام :SPECIALFIGHT@
تمام کامنتها و پرسشهای شما مطالعه شده و مطابق علم روز پاسخ داده میشود .
پل ارتباطی :
specialfight.official@gmail.com
تنها در موارد مهم و ضروری از ارتباط ایمیل اقدام کنید .

تعداد نوشته ها : 181

دیدگاه (4)

ارسال یک دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

هرگونه کپی برداری از مطالب سایت مبارز ویژه بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد| ترجمه شده توسط وبسایت هیــگز | ذره ی خدا

بازگشت به بالا