سلامت مفاصل رزمی کاران Reviewed by Momizat on . بررسی عمده ترین علت های آسیب مفاصل در هنرهای رزمی ! بحث از هنرهای رزمی بویژه فایت های آزاد که میشوند افرادی که در این باره اطلاعات ضعیفی دارند و نسبت به این شاخ بررسی عمده ترین علت های آسیب مفاصل در هنرهای رزمی ! بحث از هنرهای رزمی بویژه فایت های آزاد که میشوند افرادی که در این باره اطلاعات ضعیفی دارند و نسبت به این شاخ Rating: 0

سلامت مفاصل رزمی کاران

tryouts_34

بررسی عمده ترین علت های آسیب مفاصل در هنرهای رزمی !

بحث از هنرهای رزمی بویژه فایت های آزاد که میشوند افرادی که در این باره اطلاعات ضعیفی دارند و نسبت به این شاخه غریبه اند معمولا ابراز احساسات را با افکار منفی در مورد آسیب دیدگی های جدی مفاصل در این شاخه ها بیان می کنند . ما بارها از دردهای پیوسته و شدید زانو در رشته هایی مثل تکواندو شنیده ایم اما اگر واقع بین باشیم در باشگاه های بزرگ و حرفه ای فایت و هنرهای رزمی هیچکس از درد مفاصل بویژه مفصل مهم زانو گله ای نمی کند . حتی فیلیپینی ها ، کره ای ها و تایلندی ها که فایتر های حرفه ای خود را در طول روز بالغ بر هشت ساعت تمرین فشرده می دهند گزارشاتی مبنی بر شیوع آسیب دیدگی های مزمن حین تمرین در ناحیه مفاصل نداده اند و با بازرسی های پزشکی که از فایتر های آنان به عمل آمده صحت این ادعا تایید شده . پس چرا خیلی از رزمی کاران ما از درد های مفاصل رنج می برند ؟! ما که همگی در یک دنیای یکسان فایت می کنیم ؟! پس چرا در عین این شباهت چنین تفاوت های آشکاری را حس می کنیم ؟!

مربی تان حرفه ایست ؟!

امیدواریم که اگر جز مربی ها باشید با خواندن این عبارت خشمگین نشوید ، ما در مبارز ویژه کاملا طرفدار فایتر ها هستیم و بجز پیشرفت و سلامت آنها اندیشه دیگری نداریم و بدون هیچگونه جانبداری تمامی عوامل را بررسی می کنیم . مربی اولین فردیست که تکنیک ها را به شاگرد تازه وارد آموزش می دهد  ، ضعف در آموزه های یک مربی به معنای آسیب های جدی در مفاصل شاگرد ، در زمان آتی است . تکنیک ها مستقیما با مفاصل درگیر هستند ، هرنوع چرخش و هرنوع زاویه به جهت اجرای هرچه صحیح تر تکنیک و تقویت فایتر تعبیه شده است نه تضعیف و وارد آوردن فشار بیهوده و مخرب بر مفاصل وی ، پس اگر مربی یا فرد آموزش دهنده ، در آموزش و یااجرای این موارد ضعف داشته باشد ،  بی شک زمینه ساز آسیب مفاصل برای شاگردان است ، پس در انتخاب مربی بسیار بسیار وسواس و دقت به خرج دهید .

میت گیرتان کارش را بلد است ؟!

میت گیر ها ! افرادیکه نقش فوق العاده ای در پیشرفت فایترهای حرفه ای دارند ، به دلیل وجود پدیده عمل و عکس العمل ، چنانچه میت در زاویه نامناسبی قرار داشته باشد ، بازخورد انرژی و قدرتی که در حین اجرای تکنیک بر آن اعمال می کنید ، می تواند مفاصل شما را در مدت زمان معین تخریب کند . تخریب مفاصل به درمان های جدی نیازمند است . غیر حرفه ای بودن را از همین امروز تمام کنید ، در تمام فایت کلاپ های معتبر و بین المللی میت گیر ها آموزش ها و دوره های ویژه می بینند ! پس اینطور نیست که در زمان تمرین از هرکس که وقت آزاد داشت ، بخواهید برایتان میت بگیرد ! ولو اینکه رزمی کار باشد ! باید در هنگام میت زدن احساس راحتی داشته باشید ، پس از میت زدن نباید کوچکترین دردی در مفاصل احساس کنید و پس از مدتی میت زدن باید در فایت اصلی خود را محک بزنید چنانچه ضربه به راحتی هرچه تمامتر به گارد حریف برخورد کرد یا اینکه به صورت نرمالِ خود روی بدن حریف نخوابید و یا پیشرفتی در اجرای تکنیک شما حاصل نشد ، به میت زدن خود حساس شده و آنرا زیر ذره بین ببرید . ناگفته نماند جنس میت هم میتواند مورد بحث قرار گیرد ، میت ها نباید خیلی سفت و سخت  یا خیلی نرم باشند ، یک میت باید قطر مناسب ، پوشش چرم و یا نسبتا لطیف و مرغوب داشته و بین نرم و یا سخت بودن کاملا اعتدال را دارا باشد ، دسته های میت باید در دستان میت گیر کاملا فیکس شده و در حین اجرای ضربه نباید لغزش داشته باشد  .

کیسه بوکس مناسب دارید ؟!

بارها گفته ایم به تناسب هدفی که دارید کیسه بوکس شما می تواند متفاوت باشد با مطالعه پست ما در مورد کیسه بوکس ها از سلامت و تناسب کیسه بوکس خود مطمئن شده و سپس به تمرین مداوم بپردازید . کیسه بوکس شبیه ساز حریف تمرینی شماست ، آنرا جدی گرفته و مناسب ترین کیسه بوکس ها را برای تمرین انتخاب کنید .

یار تمرینی تان آماتور نیست ؟!

با چه کسی و یا چه کسانی فایت تمرین می کنید ؟! از حرفه ای بودن او مطمئن هستید ؟! در فایت های تمرینی هرگز ضربات به سمت مفاصل روانه نمیشوند ، مفاصل با شدت غیر استاندارد قفل نمی شوند و خلاصه که شما نمیتوانید با هرکسی فایت کنید ، اگر حرفه ای هستید یار حرفه ای و مناسب خود را بیابید و اگر آماتور هستید به مرور آموزه ها و تمرین به صورت سایه زنی بپردازید و برای شروع فایت از لوازم و تجهیزات حفاظتی استفاده کنید تا پس از تمرین مداوم ضربات جای خود را یافته و خطا نروند !

فرم کار می کنید ؟!

نه فایت و نه فرم های نمایشی ، هیچکدام هرگز به نوبه خود به مفاصل آسیب نمی زنند ، چرا که در طراحی آنها اصول علمی و فنی رعایت شده و هر شاخه استاندارد های مربوط به خود را رعایت میکند ، حتی امروزه هم شاهد این هستیم که فراخوان هایی صورت گرفته و برخی تکنیک ها با توجه به اصول پزشکیِ ورزشی روز دنیا ، اصلاح شده و به روز میشوند . اشکال در نحوه و مدت زمان تمرین آنهاست ، به طور معمول کاتارو های حرفه ای و یا تالو کارهای حرفه ای و… مدت زمان زیادی را برای اجرای هرچه بیشتر فرم ها به تمرینات سنگین می پردازند ، امتیازات ویژه و شانس برد همیشه نصیب فردی میشود که کمترین ضعف را در زوایای مناسب دارند ، اصولا زوایای مناسب با درگیری و دخالت کامل مفاصل شکل می گیرند ، پس باید اینگونه تمرینات زیرنظر مربی حرفه ای ، باتجربه و مجرب انجام شده تا وی از صحیح بودن زوایا مطمئن گردد . زاویه اشتباه دوبل فشار منفی ایجاد کرده و واقعا سلامت مفاصل را به خطر می اندازد .

به شیوه زندگیتان دقت کنید .

به نوع نشستن ، به ساعاتی که می نشینید ، نحوه ایستادن و خلاصه شیوه زندگی روزمره خود دقیق شوید ، شما یک فایتر هستید و نمی توانید مثل بقیه مردم بعضا نسبت به شیوه و شکل زندگیتان بی توجه باشید ، سعی کنید صحیح بنشینید ، به زانوها و مچ پاها زیاد فشار نیاورید ، زیاد از حد به مچ ها و آرنج هردودست فشار وارد نکنید و بالش و تشک خود را کنترل کنید .

درست تمرین می کنید ؟!

همیشه نمیتوان عیب کار را گردن دیگران انداخت ، شاید گاهی سهم بزرگی از آسیب های مفصلی تقصیر خودمان باشد ، بسیاری از فایترهای حرفه ای تمرینات شخصی منظمی دارند که بنابر تشخیص شخصی آنها ، فرد دومی امکان و اجازه حضور در آن زمان و مکان را ندارد ، اینکه شما در این تیپ تمرینات چطور عمل می کنید می تواند خیلی بحث برانگیز باشد ، توصیه کلی ما این است که تا قبل از حرفه ای شدن از نظر استاندارد ها ، هرگز به سراغ تمرینات شخصی نروید ، در سالن های غیر استاندارد حدالامکان تمرین نکرده و یا با احتیاط خیلی زیاد ، تمرین کنید ، اگر قرار است تکنیک هایتان را ارتقا دهید مراقب باشید و چرخش ها ، زوایا ، نحوه ی قفل کردن مفاصل ، پیش از باز شدن کامل در حین اجرای تکنیک را در نظر بگیرید و سعی کنید کمرتین اشتباهی را در این موارد مرتکب نشوید ، به کف پوش سالن حساس باشید ، اگر نامناسب است ، از کفش مناسب استفاده کنید ، تا مطمئن نشدید که تکنیک دارای بار فنی صحیح از هر لحاظی است کور کورانه به تکرار مداوم نپردازید که در این صورت جنگ با سلامت مفاصل را شروع کرده اید که متاسفانه نتیجه این جنگ ، پیش از شروع ، رقم خورده و شما بازنده ی خسارت دیده خواهید بود . پس مراقب تمرینات خود باشید .

تغذیه تان چطور است ؟!

بدن تحت هر شرایطی چه در دوره کاهش وزن و کات دار کردن ، و چه دوره افزایش و یا در دوره تثبیت وزن به تمام گروه های غذایی ، املاح و ویتامین ها نیاز دارند ، چربی ها برای کارکرد هرچه بهتر مفاصل اهمیت دارند و چه بهتراست اگر آنها را از آجیل ها به صورت تنظیم شده دریافت کنید ، کلسیم و فرآورده های لبنی ، املاح و ویتامین ها هم برای مفاصل ضروری و لازم هستند ، آب به اندازه کافی بنوشید ، آب برای مفاصل مهمتر از هر فاکتور دیگریست . پیش از آنکه تشنه شوید مراقب سطح مایعات بدن خود باشید . اگر شرایط تمرینی سخت و یا بسیار سختی دارید ، تحت نظر پزشک مجرب تغذیه قرار بگیرید و کمی آینده نگر باشید ! رزمی کار حرفه ای بودن به معنی بیمار بودن در بازنشستگی از مسیر قهرمانی نیست !

شاد و رزمی کار باشید

تهیه و تنظیم : تیم فنی سایت مبارز ویژه .

درباره نویسنده

Special Fighter

مبارزویژه ، معتبرترین و بزرگترین برند هنرهای رزمی مجازی ، با ارائه مطالب جدید ، علمی و بروز در زمینه تمرین ، تغذیه ، مطالب انگیزشی ، ارائه راهکارها ی فنی و مطالب مفید و کاربردی ، برای کمک به رزمی کاران و رزمی دوستان در حال فعالیت است .
آی دی اینستاگرام و تلگرام :SPECIALFIGHT@
تمام کامنتها و پرسشهای شما مطالعه شده و مطابق علم روز پاسخ داده میشود .
پل ارتباطی :
specialfight.official@gmail.com
تنها در موارد مهم و ضروری از ارتباط ایمیل اقدام کنید .

تعداد نوشته ها : 181

دیدگاه (6)

 • مهدی

  سلام من در یک سانه ای دستم شکست وحالا هر موقع ورزش رزمی میکنم دستم درد میگرد وحالا با لفیکس که میروم استخان دستم صدا میدهد لطف کنید کمکم کنید

 • محمد

  سلام
  من یک ماهه که ورزش کنگ فو رو شروع کردم و بعد از تمرین مچ پا هام به شدت درد میکنه که دیگه نمی تونم راه برم لطفا من رو برای درمان راه نمایی کنید

  باتشکر
  ____________
  سلام ، مچ پا نباید درد داشته باشه ، احتمالا مچ پاها را خوب گرم نمیکنید یا حین اجرای تکنیک وزن بدن رو بیش از حد روی مفاصل میندازید ، سعی کنید روی تقسیم کردن وزن بدن تمرین کنید و قبل از تمرین مچ پاها را بخوبی گرم کنید و ببندید . استفاده از عصاره آب قلم درد را برطرف و مفصل را تقویت میکند

 • mohammad

  سلام.من یه کیوکوشین کا هستم چند دوره کمیته شرکت کردم متاسفانه به دلیل آماتور بودن حریفم هر دو زانوم آسیب دیده.تا الان هرکاری فکر کنید کردم ولی درست بشو نیست یعنی بهتر شده ولی با یکی دو ضربه که به قسمت زانوم وارد میشه دیگه قادر به ادامه فایت نیستم.اگه ممکنه راهنمائیم کنید.ممنون از مطالبتون.اوس
  ____________
  سلام
  با توجه به توضیحات احتمال میرود که رباط هایی که از کنار زانو میگذرند و همچنین acl دچار التهاب شده ، همچنین به علت ضرب دیدگی متعدد خود مفصل زانو تضعیف شده ، برای درمان پیگیر بشید ، زانو ها را چرب کرده و ببندید در زمان تمرین حتما از محافظ زانو استفاده کنید ، سعی کنید با تمرین درست و تغذیه درست زانو را تقویت کنید و با تقویت عضلات پشت پت و چهار سر و دو قولو فشار را تا حد ممکن از روی زانوها بردارید . استخر هم به روند بهبودی کمک میکند .

 • امیر

  با درود

  من 15 سالمه و مدتیه کیکبوکس رو شروع کردم خواستم بپرسم ضرباتی که به بینی میخوره چه تاثیری روی شکل ظاهری اون داره یعنی کلا بعد از یه مدت شکل بینی رو تغییر میده؟؟ چون من بعد از مدتی که دارم کار میکنم حس کردم استخوان بالای بینیم دچار ورم شده و کلا از قبل بینیم بزرگتر شده البته تا الان ضربه سنگین خورده اما دچار شکستگی که بخوان جا بندازنش نشده … البته بعضیا میگن شاید از بلوغ باشه !!
  وبعد اینکه کلاً بینی که بشکنه آیا شکل ظاهریش تا آخر عمر تغییر میکنه یا بعد از مدتی درست میشه ؟!
  ممنون میشم اگه پاسخ بدید ,, بدرود …
  _____________
  درود بر شما مخاطب عزیز و محترم .
  اصولا ضرباتی که به بینی اصابت میکند بخاطر شدت نوع ضربه تا مدتی ورم و کبودی خواهد داشت و چون رشته شما به صورتی هست که امکان دارد مدتها این ضربات روی سرو صورت و بینی شما تکرار شود تا قبل از اینکه استخوان و مفصل فک و صورت و بینی به شرایط عادت کنند و مستحکم شوند ، ورم اندکی خواهد داشت و پس از آن به وضع کاملا نرمال میرسند . ضمن آنکه باتوجه به پانزده سال سن شما ، که سن بلوغ محسوب می گردد مقدار بیشتری از ورم کاملا طبیعی به نظر می رسد . چنین ضرباتی باعث تغییر شکل بینی نخواهد شد . حتی دررفتگی هایی که غضروف بینی را کج کند در صورتی که توسط شخص مجرب جا انداخته شود هم موجب تغییر شکل بینی نخواهد شد . شکستگی های سطحی بینی هم چنانچه فایتر علاقه ای به ترمیم از طریق جراحی نداشته باشد ، کمی تاکید میکنم فقط کمی ظاهر بینی را تغییر می دهد ، اما در مورد شکستگی ها وخیمی که احتمال وقوع آن بسیار بسیار کم است و در مسابقات جهانی بیشتر رخ می دهد و به صورتی است که استخوان تیغه بینی کاملا کج میشود که با خون ریزی های شدید همراه است ، در صورت عدم تمایل به درمان با جراحی طبیعتا تغییر شکل خواهد داشت اما با جراحی ، هیچ مشکلی بوجود نمی آید و کاملا به وضع قبلی برمی گردد . فقط مدتی را باید دور از رینگ باشید تا بهبودی کامل شود . اما در کل باید گفت کیک بوکسینگ و امثالهم و ضرباتی که در مسابقات معمولی این رشته و زمان تمرین رد و بد میشود و به بینی اصابت می کند تاثیری روی زیبایی چهره فایتر نخواهد داشت .

 • ali reza

  عااااااااااااااالی بود دنیای بر از بیشرفت تکامل برایتان ارزو میکنم….
  _____________

  سپاس

 • poochai

  عا لی بود یه دنیا ممنون… : )
  __________________
  خواهش میکنم

ارسال یک دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

هرگونه کپی برداری از مطالب سایت مبارز ویژه بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد| ترجمه شده توسط وبسایت هیــگز | ذره ی خدا

بازگشت به بالا